این مطلب ۶۴۹۳ بار خوانده شده

تسهيلات يك ميلياردي توليدات عشاير را رونق مي بخشد

توليد سالانه ۲۰۰ هزارتن گوشت قرمز و ۳۵۰ هزار تن لبنیات و ۳۵ درصد صنایع دستی توسط عشایر، آنها را به يكي از مهمترين توليد كنندگان داخلي تبديل كرده است.

به گزارش بسیج عشایر؛ ازآنجا كه همواره حمايت از توليد داخلي مورد تاييد مسئولان كشور بوده و خصوصا در سال جاري كه حمايت از انواع توليدات داخلي و استفاده از آن مورد تاكييد مقام معظم رهبري قرار گرفته لذا اين مهم مي طلبد تا مسئولان حمايت همه جانبه خود را در اين زمينه بكار بندند. در اين ميان عشاير كشوراز جمله كساني هستند كه نقش مهمي در زمينه توليد انواع مواد لبني و پروتيني و گياهان دارويي دارند موضوعي كه موجب شده تا در زمينه اين نوع از مواد غذايي عشاير كشور سالانه    ۲۰۰ هزار تن گوشت و ۳۵۰ هزار تن لبنیات توليد داشته باشند مساله مهمي كه سبب شد تا رئیس سازمان امور عشایر کشور كشور روز گذشته اعلام كند:« به منظور حمايت توليدات عشاير شور كه نقش مهمي در زمينه تامين مواد غذايي دارند تا كنون  ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به عشایر کشور پرداخت شد كه اين مهم در سال جاري نيز ادامه خواهد داشت .»

 

نياز به تامين گوشت قرمز و لبنيات مورد نياز در كشور موجب شده تا كساني كه در اين زمينه فعاليت دارند همواره مورد توجه قرار بگيرند كه در اين ميان مي توان به جرات از عشاير نام برد. عشایر ایران با داشتن ۲۴ میلیون راس دام، ۴۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۲۰ هزار هکتار باغ نقش قابل توجهی در تأمین مواد پروتیینی، لبنی و کشاورزی دارند. علاوه بر آن آنها  با تولید بیش از ۳۰۰ هزار نوع مصنوعات دستی، بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده تولید می‌کنند.

 

 

فارس رتبه اول عشاير در كشور

آمارهاي سازمان امور عشايري كشور نشان مي دهدعشایر در ۲۹ استان پراکنده هستند. در بین استان های کشور، استان فارس با ۱۴۱,۳۱۵ نفر بیشترین سهم جمعیت عشایر کشور را در خود جای داده است كه  پس از آن استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و خوزستان هر کدام با ۸.۸۸، ۸.۳۷ و ۸.۲۴ درصد، دررتبه هاي بعدي عشایر کشور قرار دارند.. در اين ميان استان فارس از جمله مناطقي از كشور را شامل مي شود كه بالاترين ميزان عشاير را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس دراين رابطه مي گويد :« عشایر استان فارس ۱۲ و نیم در صد جامعه عشایری کشور را به خود اختصاص داده است و ۶۷ در صد مراتع کشور را در اختیار دارد و ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور را تولید می کند.» روح الله بهرامی مي افزايد:« عشایر استان فارس سالانه ۴۳ هزار تن شیر و ۵۷ هزار متر مربع صنایع دستی از جمله قالی ، گلیم ، گبه و جاجیم را تولید می کند که ۴۴ درصد از صنایع دستی این استان را تشکیل می دهد.»

وي با بيان اينكه عشاير فارس با دارا بودن ۱۲ و نیم درصد جامعه عشایری بزرگترین جامعه عشایری کشور هستند و را تشکیل داده اند ،ادامه مي دهد« عشایر فارس بیش از ۱۵۰هزار نفر شامل ۲۷ هزار و ۷۲۹ خانوار هستند که چهار درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.»

 

 

توليد ۲۰۰ هزار تن گوشت توسط عشاير

همانطور كه گفته شد ميزان بالاي انواع توليدات در زمينه گوشت و لبنيات از سوي عشاير موجب شده تا آنها همواره رتبه اول را به خود اختصاص دهند. رئیس سازمان امور عشایر کشور در اين خصوص مي گويد:« عشایر کشور با داشتن ۲۳ میلیون واحد دامی سالانه ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز و ۳۵۰ هزار تن انواع فرآورده های لبنی تولید می کنند. »

کرمعلی قندالی مي افزايد:« بر اساس آخرین سرشماری سراسری که در سال ۷۷ انجام شده جمعیت عشایر حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر با ۲۱۳ هزار خانوار است که این افراد در بیش از ۱۵ هزار نقطه برای ییلاق و قشلاق مستقر می شوند.» وي ادامه مي دهد:«اين درخالي است كه آنها ۳۵۰ هزار تن لبنیات و انواع فرآورده های آن را تولید می کنند وعلاوه بر اين تولید ۳۵ درصد صنایع دستی هم مربوط به عشایر است.»

به گفته اين مقام، از آنجا كه یکی از مهمترین کارهای دراين زمينه  حمایت از زنجیره تولید است، وبا توجه به اينكه ظرفیت تولید دام عشایر سالانه ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام پروار است که روانه بازار می شود. قندالي مي گويد:« آنچه الان داریم با میانگین وزن لاشه ۲۰ کیلوگرم است و احساس می کنیم با اجرای طرح زنجیره گوشت قرمز این روند را می توانیم بهتر کنیم که این بهبود شامل افزایش وزن لاشه و در کنار آن کاهش طول دوره پرواری است لذا بر زنجیره گوشت قرمز تاکید داریم.»

 

 

تسهيلات ويژه براي حمايت از توليدات عشاير

ازآنجا كه نقش عشاير در زمينه توليدات مواد پروتيني ولبني همواره پر رنگ بوده است لذا اين مهم مي طلبد تا همواره آنها مورد توجه قرا بگيرند. رئیس سازمان امور عشایر کشور دراين خصوص مي گويد:« در سه سال گذشته برای کمک به معیشت و بهبود وضعیت تولید و زندگی عشایر بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۴ درصد در اختیار عشایر کشور قرار گرفته است. »

قندالي مي افزايد:« امسال نيز مانند سال گذشته ، حدود ۲۰۷ میلیارد تومان تسهيلات برای تولید گوشت قرمز اختصاص یافت همچنین ۱۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات مدیریت بحران با سود ۴ درصد و بازگشت ۵ ساله داشتیم که امسال هم سعی می کنیم همین میزان داده شود تا در راستای بهره وری منابع و اجرای زنجیره تولید هزینه شود.»

وي ادامه مي دهد:«همچنين  از محل منابع جدید ۱.۵ میلیارد دلار صندوق توسعه ملی برای الگوهای گردشگری، کشت گیاهان دارویی، کشت در اراضی شیب دارهم در بخش عشایر داده خواهد شد.» درحالي كه عمده فعاليت عشاير كشور در زمينه  توليدات دامي وصنايع دستي است ، اما اين مهم موجب نشده آنهاازسابر فعاليت ها غافل شوند كه در اين ميان مي توان به توليدات گياهان دارويي اشاره كرد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور دراين خصوص مي گويد:« البته ۷ طرح با یک هزار میلیارد تومان اعتباربراي تکمیل زنجیره تولید، کشت گیاهان دارویی، کشت در اراضی شیب دار، تشکیل شرکت های مشاوره فنی توسط فرزندان عشایر که در کارگروهها مصوب شد تا امسال اجرایی شود.»

 

منبع: روزنامه جوان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

حدیث هفته

با آمرزش خواهی و استغفار خود را معطر کنید تا بوی گناه شما را رسوا نکند.

امالی طوسی ص۳۷۲