این مطلب ۶۴۹۱ بار خوانده شده

سخنرانى در جمع مردم روستاى عشايرنشين پاپى استان لرستان‏

از زيارت شما برادران عزيز عشاير پاپى و عشاير ديگرى كه در اين‏جا حضور دارند، خيلى خوشحاليم. ما سر راه، مقبره‏ى چند نفر از شهداى شما را هم زيارت كرديم.

بسم ‏اللَّه‏ الرّحمن‏ الرّحيم‏

الحمدللَّه ربّ العالمين والصّلاة والسّلام على سيّدنا و نبيّنا ابى‏القاسم محمّد و على اله الأطيبين الأطهرين المنتجبين سيّما بقيّةاللَّه فى ‏الارضين‏

عشاير از لحاظ فداكارى و شجاعت، جزو بهترين مردمند

از زيارت شما برادران عزيز عشاير پاپى و عشاير ديگرى كه در اين‏جا حضور دارند، خيلى خوشحاليم. ما سر راه، مقبره‏ى چند نفر از شهداى شما را هم زيارت كرديم، كه معلوم بود از عشاير پاپى هستند. از اين‏كه شما برادران عزيز در اين‏جا اجتماع كرديد و نسبت به بنده و برادران همراه، اظهار محبت كرديد، خيلى متشكريم.

عشاير در همه جاى كشور، از لحاظ فداكارى و شجاعت و شهامت، جزو بهترين افراد مردمند. هيچ‏كس شك ندارد كه عشاير در راه اسلام و وطن اسلامى فداكارى كرده‏اند. هر كسى اين را منكر بشود، منكر واضحات شده‏است.

در رژيم ستمشاهى، به عشاير، هم ظلم مادّى شد، هم ظلم فرهنگى، و هم نيازهاى آنها از لحاظ مدرسه، از لحاظ فرهنگ و از لحاظ راه، برآورده نشد. اين راهتان است كه ما حالا آمديم ديديم. آن رژيم ستمشاهى كه علاقه‏يى به مسايل قشرهاى محروم كشور نداشت، كى حاضر بود برود و از نزديك مسايل عشاير را مشاهده كند؟ آنها هرچه كه مى‏خواستند، براى خودشان مى‏خواستند. آن رژيم با بعضى از عناصر عشاير - آن گردن‏كلفتهايى كه با توده‏ى مردم عشايرى ميانه‏يى نداشتند - خوب بود؛ ولى با مردم عشايرى كارى نداشت.

بايستى براى عشاير خيلى تلاش بشود

من در استان فارس، در استان كهكيلويه و بويراحمد، در استان سيستان و بلوچستان، سراغ عشاير رفتم؛ هرجا كه به عشاير سرزدم، ديدم كه وضع و شرايط زندگى آنان و جاده و مسير ييلاق و قشلاقشان و آذوقه‏رسانى به آنها سخت است و بعضى از اقلامى كه احتياج دارند - قند، شكر، برنج و روغنشان - بايد از شهر بيايد. ان‏شاءاللَّه هيچ‏وقت شماها محتاج آذوقه‏ى شهر نشويد؛ بلكه بتوانيد حقيقتاً آن را تأمين و پشتيبانى كنيد، تا اين ملت محتاج بيگانگان نباشد. عشاير مى‏خواهند بچه‏هايشان به مدرسه بروند، اما سخت است. در بين اين جوانان عشاير، افراد بسيار بااستعداد هست؛ من خودم ديده‏ام. در طول ساليان سياه حكومت پهلوى - كه خداوند روزبه‏روز بر عذابشان بيفزايد و آنها را با شيطان‏صفتان گذشته‏ى تاريخ محشور بكند - مشكلات عشاير باقى ماند، اما بعد از انقلاب خيلى كار كردند؛ ليكن آن مقدارى كه كار كرده‏اند، با آن مقدارى كه نياز هست، خيلى فاصله دارد. باز هم بايستى براى عشاير خيلى تلاش بشود؛ وظيفه است. بحمداللَّه حالا مى‏بينم كه مسؤولان نسبت به كار شماها دلسوز و علاقه‏مندند و دنبال مى‏كنند؛ اميدواريم كه بتوانند مشكلات را برطرف كنند.

استكبار و مزدورانش، عامل عمده‏ى مشكلات كشور ما

آن چيزى كه همه‏ى اين مشكلات را در سطح كشور به وجود مى‏آورد، دشمنى همين استكبار جهانى، همين امريكاى جنايتكار و غدار و همدستان اوست. عامل عمده‏ى بدبختيهاى كشور ما، آنها و مزدورانشان بودند و هستند. آنها با اسلام و با ملت ما - كه ملت مسلمان و دشمنان به راه انداخت؛ براى اين‏كه همه را مشغول خودشان بكنند.

عشاير در جنگ خوب امتحانى دادند. من عشاير را - چه عشاير شما، چه عشاير ايلام، و چه عشاير فارس را - در ميدان جنگ ديدم كه چه‏طور با ايمان و با شور و شوق به طرف صحنه‏ى جنگ آمدند و امتحانهاى خوبى دادند؛ شهداى زيادى هم دارند.

اگر اين جنگ نبود، پول ملت و دولت كجا خرج مى‏شد؟ مسلّم خرج آبادانى مى‏شد. هرچه كه در اين ده سال خرج آبادانى نشده است، گناهش به گردن امريكا و استكبار و قدرتهاى شرق و غرب و صدام و امثال آنهاست. آنها نگذاشتند جمهورى اسلامى آن كارى را كه آرزو دارد و مى‏خواهد، انجام بدهد.

البته مردم ما در همه جا - هم در عشاير، هم در شهر، هم در روستا - مؤمنند. خدا را شكر كه ايمان اسلامى در قلبها رسوخ و نفوذ دارد. مردم براى خدا و براى دين قيام كردند. مردم در قيامى كه كردند، انگيزه‏ى مادّى نداشتند. همه‏ى تحليلهاى مادّى، با قيام مردم ما تخطئه شد. مردم براى خدا قيام كردند؛ باز هم شماها براى خدا در صحنه باشيد، باز هم مواظب دشمنان باشيد. دشمن مى‏خواست دوباره همان وضعيت جنايتبار دوران ستمشاهى را تجديد كند. اميدوارم كه خداوند به شماها اجر بدهد و شما را مورد لطف و رضاى خود قرار دهد.

توفيق خدمتگزارى، منت خداوند بر ما

ما بحمداللَّه توفيق پيدا كرديم و اين منطقه را با چشم خودمان ديديم. من قبلاً هم افرادى را فرستاده بودم، منطقه را بررسى كردند. ما هرچه از دستمان بربيايد، بايد براى مردم انجام دهيم؛ چه براى شما عزيزانى كه در اين منطقه هستيد، چه براى ديگر عزيزانى كه در ساير مناطق كشور هستند. ما موظفيم، تكليف ماست و سر هيچ‏كس هم منت نداريم. اگر توفيق خدمتگزارى پيداكنيم، خداى متعال بر ما منت دارد. اميدواريم كه خداوند به شماها توفيق بدهد و شما را محفوظ بدارد.

از همه‏ى ايلات منطقه‏ى لرستان، نمايندگانى در اين جمع هستند. البته عشاير همين منطقه، جمعيت اصلى هستند؛ يعنى اكثريت، همين ايلات پاپى هستند؛ بقيه هم از ساير مناطق آمده‏اند. حالا برادرانى كه از مناطق ديگر آمده‏اند، وقتى كه برگشتند، سلام ما را به بقيه‏ى برادران و خواهران عشاير ما برسانند. شما برادران عزيز هم كه در اين‏جا هستيد، ان‏شاءاللَّه مشمول توفيق الهى باشيد. اميدواريم كه اين آمدورفت، بى‏فايده و بى‏بركت نباشد. شما را به خدا مى‏سپاريم و اميدواريم كه خداوند شما را محفوظ بدارد.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

حدیث هفته

با آمرزش خواهی و استغفار خود را معطر کنید تا بوی گناه شما را رسوا نکند.

امالی طوسی ص۳۷۲