این مطلب ۱۹۰۱ بار خوانده شده

كارآفريني جوانان روستايي در عرصه اقتصاد مقاومتي/ همت بسيج براي محروميت‌زدايي در دورترين روستاهاي جوانرود

بسيج براي محروميت‌زدايي از چهره روستاهاي دورافتاده جوانرود با اتكا به اقتصاد مقاومتي وارد عرصه شده است.

به گزارش بسیج عشایر؛ اقتصاد مقاومتی نه یک شعار بلکه تئوری بنیادین و راهکاری اساسی برای نجات اقتصاد جامعه و رهایی از وابستگی اقتصادی است که توجه جدی به این مهم به عنوان امر مورد تاکید مقام معظم رهبری می‌تواند راهگشای موثری برای اشتغالزایی پایدار از شهرهای کوچک و بزرگ تا روستاهای دورافتاده‌ای باشد که یاس و نا امیدی ناشی از بیکاری بر جوانان سایه افکنده است.

 

فراگیر شدن مقوله اقتصاد مقاومتی در شهر کُردنشین جوانرود یکی از شهرستان‌های تابعه کرمانشاه نشان می‌دهد که اقتصاد مقاومتی مرز نمی‌شناسد و زن و مرد و پیر و جوان را در صد روستای جوانرود به تولید و کارآفرینی روی آوردند تا از این خوان پربرکت بهره‌مند شوند.
مزارع هفتاد هزار قطعه‌ای پرورش ماهی قزل آلا در روستای نوئل، پرورش زنبور و قارچ و دامداری‌های متعدد همه حکایت از عزم جدی جوانرودی‌ها برای ریشه کن کردن بیکاری با تمسک به اقتصاد مقاومتی دارد.

 

بستر جغرافیایی متنوع، نیروی انسانی فعال و پویا نیز زمینه را برای حرکت چرخ‌های تولید و کارآفرینی در جوانرود مهیا کرده و آموزش روستائیان در حوزه تولید با اتکا به مبانی اقتصاد مقاومتی مانع از مهاجرت بی‌رویه به شهرها و محرومیت زدایی از روستاها شده است.

 

بسیج سازندگی اما همچون سال‌هایگذشته این بار با عزمی راسخ پا به میدان گذاشت تا محرومیت را از چهره روستاهای جوانرود بزداید و تسهیلات ارزشمند و ارزان قیمتی با هدف تولید و کارآفرینی و تحقق امر اقتصاد مقاومتی در اختیار جوانان روستایی جوانرود قرار می‌دهد.

 

افتتاح مزرعه پرورش ماهی هفتاد هزار قطعه‌ای در روستای نوئل و پرورش زنبور، پرورش قارچ، دام‌های سبک وسنگین، و... بخشی از ثمره تلاش بسیج سازندگی در روستاهای شهرستان جوانرود است.

 

 

افتتاح مزرعه پرورش ماهی ۷۰ هزار قطعه‌ای در جوانرود با محوریت اقتصاد مقاومتی

کارآفرین و پرورش دهنده ماهی قزل آلا در روستای نوئل از توابع بخش کلاشی شهرستان جوانرود در خصوص طرح‌ تولیدی خود در حوزه اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: من دارای مدرک دکترای دامپزشکی، با اخذ تسهیلات ۳۰۰ میلیون ریالی از بسیج سازندگی سپاه ناحیه جوانرود و حدود ۴۰۰ میلیون ریال سهم آورده خود، اقدام به راه اندازی یک مزرعه پرورش ماهی قزل آلا در روستای نوئل از توابع بخش کلاشی شهرستان جوانرود نمودم.

لقمان صدیقی در ادامه گفت: ظرفیت این مزرعه پرورش ماهی ۷۰ هزار قطعه‌ای است که تولید بیش از ۵۰ تن در سال برای این طرح پیش بینی می‌شود و هم اکنون ۳ نفر به صورت مستقیم و ۶ به صورت غیر مستقیم مشغول بکار هستند و خانواده خودم نیز در این عرصه فعالیت می‌کنند.

وی افزود: پرورش ماهی یکی از مشاغل ساده و کم دردسر نسبت به طرح‌های پرورش دام سبک و سنگین است که فقط با فراهم نمودن یک سری شرایط بهداشتی محیط می توان یک دوره سالم را پشت سر گذاشت و در صورت تامین منابع مالی می توان با استفاده از دستگاه ازن ساز و... میزان آلودگی را به صفر رساند و در آرامش کامل به نتیجه تولید اندیشید.

این کارآفرین درآمد این طرح تولیدی را بصرفه دانست و افزود: اگر مشکلی از نظر بیماری ها پیش نیاید انتظار سود دهی یک ساله این طرح در حدود ۵۰۰ میلیون ریال با احتساب پرداخت تسهیلات و مخارج است که این طرح در صورت ارائه تسهیلات بیشتر با بهره مناسب، قابلیت گسترش و ایجاد اشتغال بیشتر را دارد و با گسترش طرح و خرید دستگاه‌های مناسب، بازدهی کار را بیشتر و زمینه اشتغال چندین نفر دیگر را فراهم نمود.

 

 

لزوم همکاری مسئولان جوانرود برای ارتقاء طرح‌های تولیدی در این شهرستان

وی بیان کرد: از نظر بازار فروش با مشکل خاصی مواجه نیستیم زیرا ماهی قزل آلا جایگاه و بازار خود را پیدا کرده و در مقایسه با بازار گوشت قرمز از بازار بهتری برخوردار است و حتی مشتری‌‎هایی از سایر مختلف کشور دارد.

صدیقی افزود: با تقویت تسهیلات به طور قطع می توان شرایط لازم برای ایجاد اشتغال مناسب در مناطق مختلف شهری و روستایی شهرستان جوانرود را فراهم کرد که با وجود شرایط خاص جغرافیایی منطقه بسیاری از روستاهای شهرستان دارای شرایط مناسبی برای طرح‌های کشاورزی و دامپروری هستند که از جمله این بسترها شرایط خوب روستاهای "کلاش" و روستاهای مجاور آن شرایط خاص خود از مثل چشمه های و آب‌های مناسب از نظر سلامت و دمای ثابت برای پرورش ماهی را دارند و امکان سرمایه گذاری در این زمینه وجود دارد.

 

وی با اشاره به شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی مناسب شهرستان جوانرود و منطقه اورامانات برای طرح‌های تولیدی در زمینه کشاورزی و دامپروری گفت: منطقه اورامانات و شهرستان جوانرود شرایط خوبی برای طرح‌های تولیدی ازجمله پرورش ماهی، زنبور داری دارد که به واسطه شرایط جغرافیایی و تنوع گیاهی بیماریهایی همچون لوک آمریکایی در این منطقه وجود ندارد و طرح‌های کشاورزی و دامپروری مکانیزه و صنعتی پربازده خواهند بود.

 

صدیقی گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات عرصه پرورش دام در روستاهای جوانرود عدم توجه به تغذیه اصولی دام است و باید با برنامه غذایی مناسب و استفاده از ذرت و جو بازده تولیدات دامی را افزایش داد.

وی خواستار همکاری مسئولان جوانرود برای ارتقاء طرح‌های تولیدی در این شهرستان شد و افزود: از همه مسئولان درخواست کمک و همکاری داریم زیرا با حمایت لازم از این طرحها به طور قطع در کنار افزایش بازده و روحیه کاری، زمینه مناسبی برای اشتغال زایی و رشد اقتصادی در روستاها فراهم می‌شود.

 

محرومیت زدایی از اهداف اولیه سازمان بسیج برای گسترش طرح های اقتصاد مقاومتی است
مسئول بسیج سازندگی شهرستان جوانرود نیز در این خصوص اظهار داشت: سال گذشته ۴۰۰ میلیون تومان و در سال جاری قریب به ۳۸۰ میلیون تومان تسهیلات اشتغالزایی از سوی بسیج سازندگی به طرح های تولیدی زودبازده و اثرگذار پرداخت شده که طرح هایی چون پرورش زنبورعسل، پرورش و نگهداری دام سنگین، پرورش ماهی های سردآبی و قزل آلا، پرورش انواع ماکیان و همچنین ساخت گلخانه های گیاهان داروئی، صنایع دستی، قالی بافی، تولید انواع صنایع ظریف دستی، خیاطی و... در اولویت پرداخت این تسهیلات بودند.

ادریس حبیبی افزود: در زمینه طرح‌های اقتصاد مقاومتی در کنار پرداخت تسهیلات به طرح های تولیدی زودبازده، فعالیت‌هایی همچون بازدید مهندسین بسیجی از بیش از ۱۰ مزرعه نمونه شهرستان، ایجاد و راه اندازی بیش از ۱۵ طرح و نظارت و کنترل بیش از ۲۰ طرح اقتصاد مقاومتی، اداره بیش از ۶ طرح شبکه بسیج همگام با کشاورز، ایجاد دو شبکه بسیج همگام با منابع طبیعی، برگزاری همایش علمی کردن کشاورزی برای کشاورزان شهرستان، نیز انجام شده است.

حبیبی خاطر نشان کرد: هم اکنون طرح‌های موفقی با تسهیلات ارائه شده بسیج سازندگی در مناطق شهری و روستایی در زمینه های پرورش زنبورعسل، پرورش ونگهداری دام سنگین ، پرورش قارچ، صنایع دستی، قالی بافی، تولید انواع صنایع ظریف دستی، خیاطی و... فعالیت می‌کنند که در گامی موثر در زمینه ایجاد اشتغال بویژه در روستاهای محروم به صورت مستقیم و پایدار و غیرمستقیم و منبع درآمد مناسب برای خانواده ها و تقویت بنیه‌های اقتصادی این مناطق است.

وی محرومیت زدایی را از اهداف اولیه سازمان بسیج برای گسترش طرح های اقتصاد مقاومتی با بهره گیری از ظرفیت های بالای هر منطقه به صورت حرکتی اساسی و زیر بنایی و در راستای خودکفایی و تقویت بنیه های اقتصادی خانواده ها بویژه در روستاها و مناطق محروم دانست و از جوانان برای حضور در این عرصه ها و ایجاد اشتغال و درآمدزایی دعوت کرد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

حدیث هفته

با آمرزش خواهی و استغفار خود را معطر کنید تا بوی گناه شما را رسوا نکند.

امالی طوسی ص۳۷۲