این مطلب ۶۱۳۵ بار خوانده شده

نقش رسانه هاي جمعي در به انحراف کشاندن جوانان (ماهواره)

از ميان ابزارهايي که فرهنگ ها و تمدن هاي ديگر را به چالش هاي جدي کشانده، ماهواره است که با هدف تهاجم فرهنگي به ديگر کشورها در عرصه رسانه ها، جايي براي خود باز کرده است.

فن آوري ماهواره و آمار تقريبي آن

 

ابتدا چنين به نظر مي رسيد که پيشرفت رسانه هاي ماهواره اي مطلقاً و بي قيد و شرط، پديده اي مطلوب است و براي تحقق دهکده جهاني، ضرورت تام دارد، حال آنکه در تجربه کوتاه و چندين ساله، معلوم شد که برخي از پي آمدهاي سوء اين پديده، از حيث فرهنگي آسيب زاست.

آلوين تافلر، نويسنده و منتقد اجتماعي، مي نويسد:«تکنولوژي ماهواره اي و ديگر رسانه هاي جديد، فرهنگ هاي ملي را از هم مي پاشاند...»

و اين ارتباط متقاطع، به هر حال تهديدي است براي هويت ملي که حکومت ها براي مقاصد شخصي خود، سعي در حفظ و انتشار آن دارند.

گفتني است، فرايند ارتباطات از راه دور و استفاده از ماهواره و ديگر رسانه هاي گروهي براي پخش امواج در سطح گسترده، شمشيري دو لبه است که مي تواند پي آمدهاي مثبت و منفي را به دنبال داشته باشد. الگوگزيني نوجوانان و جوانان از رسانه هاي تصويري در دهه هاي اخير توجه پژوهشگران روان شناسي را به خود جلب کرده است.

 

طبق آمار، در سال ۱۳۷۷ از جمعيت ۶۷ ميليوني کشور، حدود ۳۵ درصد نوجوانان و جوانان به تلويزيون ماهواره اي دسترسي داشتند و روزانه بين ۲ تا ۳ ساعت برنامه هاي اين تلويزيون را تماشا مي کردند. بالاترين ميزان بهره مندي، روزانه ۵/۴ ساعت و پايين ترين آن روزانه ۱ ساعت برآورد شده است.

طبق آمار، ۷۳ درصد از جوانان مراکز استان ها به راحتي به ماهواره دسترسي دارند. جوانان تهراني در استفاده از ماهواره رتبه نخست را دارند و پس از آن، جوانان شهرها و روستاهاي چهارمحال و بختياري و آذربايجان، رتبه هاي بعدي را کسب کرده اند و قم، خوزستان، سيستان و بلوچستان، يزد، خراسان و اردبيل در رتبه هاي بعدي کابران ماهواره قرار مي گيرند.

 

رويکرد نامناسب به ماهواره ها

 

امروزه جوانان زمان زيادي از شبانه روز را به تماشاي برنامه هاي ماهواره اختصاص مي دهند و همين امر سبب سستي نظام بيشتر خانواده هاي ايراني شده است. برخي کارشناسان معتقدند امروزه جوانان وسايل ارتباط جمعي ساده؛ همانند تلويزيون و يا ويدئو را جوابگوي نيازهاي خود نمي دانند، به همين علت هميشه به دنبال راهي هستند که از راه هاي مختلف با دنياي بيرون از خود در ارتباط باشند.

برنامه هاي ماهواره اي زمينه ساز مفاسد اخلاقي و اجتماعي است و بيشتر از آنکه براي نسل امروز و به طور کلي مردم مفيد باشد، خطرناک و مضر است.

 

واقعيت است که ماهواره همچون ديگر ابزار بشري مي تواند به آرمان هاي تعالي بخش انسان ها و جوامع خدمت يا خيانت کند؛ زيرا قابليت برنامه هاي ماهواره اي به گونه اي است که به يک اندازه مي توان از آنها بهره برداري مطلوب يا نامطلوب کرد.

يک آسيب شناس اجتماعي درباره آثار ماهواره بر روي جوانان مي گويد:« با وجود اينکه برنامه هاي ماهواره اي محتواي علمي و آموزنده نيز دارند، امروزه بيشتر جوانان ماهواره را براي استفاده از برنامه هاي علمي آن انتخاب نمي کنند و بيشتر تمايل به ديدن برنامه هايي دارند که آنها را در برنامه هاي داخل کشور نمي يابند و در واقع به خاطر برنامه هاي مبتذل و مستهجن، از ماهواره استفاده مي کنند که زمينه انحراف و سقوط اخلاقي در اين برنامه ها براي قشر جوان بسيار زياد است.»

 

چه زيبا فرموده است رسول گرامي اسلام حضرت محمد مصطفي صلي الله عليه و آله :«کيف بکم اذا رأيتم المنکر معروفا ؛ چه مي شود شما را، آن گاه که ناپسند را پسنديده مي شماريد و بد را خوب مي بينيد»

 

حمله به دين به بهانه مبارزه با بدعت و خرافات

 

تمدن عصر جديد که شکوفايي آن را پيوسته ناشي از حذف دين از صحنه زندگي فرد و اجتماع مي شمارند و عامل عقب افتادگي جوامع وامانده يا عقب نگه داشته شده را پاي بندي به دين و ضوابط مذهبي قلمداد مي کنند، حربه خطرناکي است که بر روح حساس و پرشور جوان اثر نامطلوبي بر جاي مي گذارد.

يکي از روش هاي ديرين دشمن براي گسترش سلطه خويش، استفاده از باورهاي انحرافي در برابر عقايد و ارزش هاي اسلام اصيل است. آنان مي کوشند مذهب را که عامل بيداري، پويايي، ستم ستيزي، عدالت گستري و فراهم آورنده سعادت دنيا و آخرت است، به عامل تحذير، انزواطلبي، واپس گرايي، رهبانيت و امري شخصي تبديل کنند و با اين شگرد، بيشترين سعي شان در درست کردن عقايد نسل جوان بر طبق خواسته ها و اهداف خودشان است.

 

به تعبير امام خميني رحمه الله : «مي خواهند اسلام ناب محمدي صلي الله عليه و آله را به اسلام امريکايي مبدل سازند.» تأکيد بر اختلاف هاي مذهبي، تکيه کردن افراطي بر تفاوت هاي شيعه و سني، ترويج خرافه گرايي، ترويج مذهب هاي دروغين، تحريف مفاهيم والايي همچون: انتظار، توکل، دعا، قضا و قدر و تعبد و نيز ارائه نظريه هاي ويرانگر گوناگون عليه مذهب، همه براي رسيدن به اين هدف شوم سازمان دهي و اجرا مي شود. در واقع اين شبکه هاي ماهواره اي با روش هاي به ظاهر علمي، ديني و حتي طنز، در سست کردن عقايد مردم مي کوشند و اين برنامه ها نسل جوان را به ابتذال مي کشاند.

 

اشاعه فحشا و بي بند و باري

 

يکي از کارکردهاي رسانه هاي جمعي به ويژه ماهواره، مفهوم سازي و به تبع آن، شکل دادن به هنجارهاي مناسب با آن مفهوم است. بر اين اساس، ارائه تصويرهاي مستهجن و مبتذل و خلاف عفت عمومي از طريق ماهواره و نمايش آنها، يکي از عوامل گسترش بي بند و باري و به فحشا کشاندن جوانان از نوع جرايم جنسي است.

دشمن که همواره اشاعه فرهنگ ديني و اعتقاد به خداوند و معنويات را مانع اصلي هدف هاي خود مي بيند، براي کم رنگ کردن اين اعتقادات، با ايجاد خلل در اعتقادات قشر جوان، در به انحراف کشاندن و بي هويت کردن آنان مي کوشد.

قرآن کريم درباره خطر اشاعه زشتي ها در جامعه اسلامي هشدار مي دهد و مي فرمايد: «إِنَّ الَّذينَ يُحِبُّونَ أَنْ تَشيعَ الْفاحِشَةُ فِي الَّذينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ فِي الدُّنْيا وَ اْلآخِرَة وَ اللّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُون؛ کساني که دوست دارند زشتي ها در ميان مردم باايمان شيوع يابد، عذاب دردناکي براي آنها در دنيا و آخرت است و خداوند مي داند و شما نمي دانيد.» (نور: ۱۹)

در واقع از ديدگاه و منطق قرآن، بازگو کردن زشتي ها و ارائه و ترويج آنها، نهي شده است؛ زيرا موجب آشکارسازي زشتي ها و برملا شدن آنها مي شود. امام رضا عليه السلام مي فرمايد: «آن کسي که گناه را نشر دهد، رانده است و آن کس که گناه را پنهان مي دارد، مشمول آمرزش الهي است»

شبکه هاي ماهواره اي در قالب ميان برنامه ها و آگهي ها، مظاهر ضداخلاقي را تبليغ مي کنند و اين رسانه، همچون ديگر ابزار بشري مي تواند به آرمان هاي تعالي بخش انسان ها و جوامع خدمت يا خيانت کند که در حال حاضر، بيشترين خدمت ماهواره در ايجاد و رواج فساد و فحشا در ميان جوانان است.

 

نمونه اي از تأثير ويرانگر ماهواره بر خانواده ايراني

 

اکنون داستان زندگي خانواده اي را ورق مي زنيم که از پي آمدهاي زيان بار ماهواره در امان نمانده اند و تا سراشيب پرتگاه فنا پيش رفته اند. پدري مي گويد: «خيلي وقت ها آدمي مي ماند که چه کار کند، آن هم در شرايطي که همه نوع فرهنگ به وسيله فن آوري، به طور غير مستقيم به مغز انسان مي کوبد که «انتخاب کن!» من هم به ارزش هاي فرهنگي خودمان بسنده نکردم و به اين فکر افتادم که ماهواره تهيه کنم؛ هر چند از زيان هاي اين مار خوش خط و خال، در رسانه هاي همگاني چيزهايي شنيده بودم.

خلاصه آنتن ماهواره را تهيه کردم و کار ما شب و روز تماشاي تلويزيون و کانال هاي گوناگون ماهواره بود؛ از فيلم هاي خشن گرفته تا صحنه هاي مبتذل و شرم آور. در اين حال، رفت و آمد دختر بزرگم به خانه ما و تماشاي ماهواره، او را نيز وسوسه کرد تا شوهرش را به خريد آنتن وادار سازد.

پس از گذشت چند روز اختلافات دختر و دامادم به گوش رسيد. معلوم شد که دخترم با تقليد از هنرپيشه ها و خواننده هاي غربي هر روز در پي مد و لباس و آرايش و خواسته هاي ديگر است. کار از کار گذشته بود که دخترم خانه اش را به حالت قهر ترک کرد. از سوي ديگر پسر شانزده ساله ام در غياب من، دوستانش را به ديدن فيلم هاي ماهواره اي دعوت مي کرد. در ميان همسايه ها و فاميل انگشت نما و رسوا شده بودم. پسرم هر روز در پي مد و لباس بود و پول مي خواست تا خود را به شکل تيپ هاي مضحک ماهواره اي درآورد. کار به جايي رسيد که پسرم رودرروي من ايستاد و احترام پدر و فرزندي را کنار گذاشت. بسيار تندخو، بداخلاق و بي شرم شده بود. ديگر از کنترل من بيرون رفته بود.

 

در اين اوضاع و احوال، دعوا و بددهاني و ناسازگاري شبانه روزي من و بچه ها، خانه را به صورت جهنمي سوزان و گردابي مهلک درآورده بود. پس از مدتي پسرم از خانه رفت و تا چند وقت نيامد. به دنبالش رفتم و او را در وضعي اسف بار و آلوده به مواد مخدر يافتم. پسرم به کلي دگرگون شده بود و جواني اش را بر باد داده بود.

آتشي را که با دست خود افروخته بودم، شيره جانم را سوزاند و خاکستر کرد. ديگر پاهايم سست شده بود و از خود بيزار بودم. راهي براي نجات نمي يافتم. يکي از همسايگان که گويا از دور شاهد نابود شدن خانواده ما بود، به ديدنم آمد و پيشنهاد کرد که اول آنتن و وسايل ماهواره را جمع کنم. در اولين فرصت ماهواره را جمع کردم؛ وسيله اي که در خفا و در پس پرده و دور از چشم مردم و قانون در خانه جا داده بودم، چنان جلوه گري کرد که عالم و آدم باخبر شدند. تصميم به خودسازي و بازسازي کانون خانواده ام گرفتم. از دخترم نيز خواستم که به زندگي اش بازگردد و به آنچه دارد، قانع باشد.

 

به دنبال پسرم رفتم و او را به خانه برگرداندم و زير بال و پر خود گرفتم. به لطف خدا و اراده خودمان، آفتابي دوباره در زندگي ما طلوع کرد و کانون خانواده ما را دوباره گرمي بخشيد»

 

آري، ماهواره که حامل پيام فرهنگ مبتذل غرب است، اثر ويران کننده اي بر رفتار و پرورش کودکان و نوجوانان و جوانان دارد و بر خانواده هاست که خود را از آثار ويرانگر اين پديده شوم در امان نگه دارند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

حدیث هفته

با آمرزش خواهی و استغفار خود را معطر کنید تا بوی گناه شما را رسوا نکند.

امالی طوسی ص۳۷۲