این مطلب ۷۷۸ بار خوانده شده

زدودن گرد بيكاري از روستاها با ترويج صنايع تبديلی/ ( GBO100 و GBO300) تحولي در عرصه محصولات تبديلي باغي و كشاورزي

صنايع تبديلي مي تواند جلوي بيش از ۲۵ درصد از بين رفتن محصولات كشاورزي را گرفته و از مؤثرترين راه ها براي رسيدن به اقتصاد مقاومتي است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش بسیج عشایر؛ کشاورزی و به تبع آن باغداری، شرط حیاتی رشد اقتصاد کشورها است تا جایی که آن را مادر تمام فعالیت ها و صنایع مورد نیاز ملت ها می دانند. در شرایط کنونی وجود، دستیابی و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار امور کشاورزی و باغداری یک ضرورت است، چرا که عدم گسترش و ترویج علمی این صنعت در بخش های زراعت و باغداری باعث شده است کشاورزان تولیدات خود را به صورت خام به بازار عرضه کنند و درآمد حاصل از دسترنج شان بسیار کمتر از دلالان باشد!

 

نقش کشاورزی و باغداری و صنایع تبدیلی آن در اقتصاد مقاومتی

این روزها همه جا صحبت از اقتصاد مقاومتی است، اقتصادی که بر پایه توان و تولید داخلی پایه ریزی شده است و بی شک در تحقق این خواسته، نقش کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است که می توان آن را :

۱. عرضه نیروی کار و سرمایه مازاد، ۲. تامین مواد غذایی و مواد خام صنعتی، ۳. گسترش صادرات غیر نفتی و تأمین ارز خارجی، ۴. تهیه بازار برای کالاهای صنعتی سبک بالادستی و پایین‌دستی، ۵. تشویق سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های تولیدی جانبی و صنایع تبدیلی و تکمیلی، ۶. رونق مبادلات تجاری محصولات کشاورزی به عنوان موتور محرکه توسعه اقتصادی کشور.

برشمرد.

 

تحقق"کشاورزی اقتصادی" در گرو توسعه و افزایش تولید و ایجاد اشتغال

امروزه آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است تبدیل کشاورزی معاش به کشاورزی " اقتصادی" است که در دو محور "توسعه و افزایش تولید" و "ایجاد اشتغال" قابل دست یابی است و در این راستا از جمله مهمترین مسائلی که برای توسعه بخش "کشاورزی" می‌توان به آن توجه کرد، توسعه "صنایع تبدیلی و تکمیلی" است. این صنایع با تکمیل فرایند تولید مواد کشاورزی و آماده‌‌سازی این محصولات برای عرضه به بازار فروش، نقش مهمی را در ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای بخش کشاورزی به‌عهده دارد.

 

استعداد و توانایی بخش کشاورزی در " مردمی کردن اقتصاد"

از طرفی دیگر " مردمی کردن اقتصاد" که از مهم ترین مؤلف های اقتصاد مقاومتی است در بخش کشاورزی نمود و بروز بیشتری دارد و صنایع تبدیلی با بکارگیری محصولات کشاورزی به عنوان مواد اولیه می تواند عاملی برای تحول، پیشرفت و توسعه در روستاها و تغییری در زندگی روستاییان و ایجاد عدالت باشد. تا جایی که می توان گفت: توسعه کشاورزی قسمت اعظم توسعه روستایی را در بر می گیرد از این رو دولت ها باید توجه بیشتری به این بخش داشته باشند.

چرایی توجه دولت ها به صنایع تبدیلی مواد غذای را می توان اینگونه برشمرد:

۱-اشتغالزایی و افزایش مشاركت مستقیم یا غیر مستقیم آن در تولید درآمد ملی.۲- تغییر تركیب صادرات محصولات کشاورزی از مواد خام به محصولات با ارزش افزوده بالاتر.۳-کاهش فقر در مناطق روستایی؛ طبق آمار بانك جهانی ۷۵ درصد جمعیت فقیر جهان، در مناطق روستایی زندگی می كنند. ۴-کاهش ضایعات در مراحل مختلف تولید با توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی.۵-مواجهه كشورهای در حال پیشرفت با منابع محدود و لزوم برنامه ریزی جهت استفاده بهینه از آنها. ۶-افزایش سطح درآمدها و تغییر الگوهای زندگی، تغییر رفتارهای مصرف مواد غذایی را به سوی محصولاتی با كیفیت بالاتر و مغذی تر هدایت می نماید.

مهندس حسن عبداله زاده

 

 

 

ماشین سازی اردبیل پیشتاز در عرصه صنعت محصولات تبدیلی باغی و کشاورزی

در راستای توسعه و بهره بری بیشتر از صنایع تبدیلی، کارخانه " ماشین سازی اردبیل" به همت جوانان تحصیل کرده، توانسته است نقش مهمی را در اشتغال آفرینی صنایع کوچک و اشتغال خانگی ایفا کند. مهندس" حسن عبداله زاده" مدیر مهندسی پروژه ماشین سازی اردبیل که رزومه کاری قوی در زمینه مشاوره فنی و مهندسی کارخانه جات صنعتی و مدیرعاملی شرکت های فنی – مهندسی دارد، در گفت وگو با خبرنگار« پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس» با اشاره به اینکه گروه ماشین سازی اردبیل در چهارعرصه ی ۱- تجهیزات پزشکی ۲- تولید آب صابون های صنعتی برای خنک کننده ماشین ها۳ - صنایع تبدیلی بزرگ و کوچک و۴- کسب و کار خانگی، مشغول به فعالیت است، می گوید: در عرصه کسب و کار خانگی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص "اقتصاد مقاومتی" کارخانه ماشین سازی اردبیل با طراحی و ثبت اختراع دستگاه های چند منظوره میوه خشک کنیِ خانگی و صنعتی ( GBO100 و GBO300) و تولید دستگاه "خلال سیب زمینی نیم پز" تلاش دارد در این زمینه قدم های محکمی بردارد.

از بین رفتن سالیانه بیش از ۲۵ درصد محصولات کشاورزی و باغی

وی در تشریح اهمیت محصولات تبدیلی با بیان اینکه هر سال بیش از ۲۵ درصد محصولات باغی و کشاورزی بخاطر عدم نگهداری و عدم ارتباط تولید کننده با واحد فروش از بین می رود، همینطور شاهد از بین رفتن برخی از ضایعات کشاورزی و باغی که قابلیت تبدیل شدن به محصولات تبدیلی را دارند هستیم، می گوید: از این رو کارخانه " ماشین سازی اردبیل" به عنوان جهادگران اقتصاد مقاومتی با طراحی و ساخت دستگاه های میوه خشک کنی خانگی و نیمه صنعتی، اقتصاد مقاومتی را خط مشی مجموعه خود قرار داده و در شهرها و روستاهای اقصی نقاط کشور به ترویج و تبلیغ صنایع تبدیلی پرداخته است.

 

( GBO100 و GBO300) تحولی در عرصه محصولات تبدیلی باغی و کشاورزی

مدیر مهندسی پروژه ماشین سازی اردبیل، طرح پیاده سازی شده با «دستگاه های میوه خشک کن، روغن کنجدگیر و خلال سیب زمینی نیم پز» را " طرح مشاغل خانگی کوچک" می نامد و می گوید: مزیت طرح" مشاغل خانگی کوچک" این است که افراد با خرید هر یک ازاین دستگاه ها می توانند بدون نیاز به مغازه فقط در محیطی ۲۰-۱۵ متری اشتغال و درآمدزایی خوبی داشته باشند و این امر برای ساکنین حاشیه روستاهای ما که دسترسی بدون هزینه حمل و نقل به انواع میوه ها، سبزیجات، گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی را دارند، مقرون به صرفه خواهد بود.

 

این جوان مخترع، دستگاه های میوه خشک کنیِ خانگی و نیمه صنعتی ( GBO100 و GBO300) کارخانه "ماشین سازی اردبیل" را دارای مزایایی چون چند منظوره بودن می داند و می افزاید: این ماشین ها توانایی دارند با برق تک فاز خانگی در محیطی کوچک انواع میوه جات، سبزیجات، داروهای گیاهی را با رطوبت دلخواه خشک کرده و در بازه زمانی بسیار کم بسته بندی شده برای عرضه به بازار مصرف آماده کند.

 

وی با بیان اینکه ماشین سازی اردبیل توانسته است به دلیل توجه به فعالیت در بخش صنایع تبدیلی کارآفرینی، سطح کیفیت بالای ماشین آلات، گارانتی و وارانتی ماشین آلات و سطح بالای خدمات آموزشی پس از فروش در سال ۹۵ به عنوان «تولید کنندگان نمونه صنایع تبدیلی» کشورانتخاب شود، می گوید: شخصاً به عنوان مدیر پروژه علاوه بر آشنایی با سیستم فروش، سیستم تولید، خدمات پس از فروش، در بازارسازی و بازارگردانی و تدریس صنایع تبدیلی در قالب دوره های آموزشی *رایگان* صنایع تبدیلی در خدمت مشتریان و هموطنان در اقصی نقاط کشور هستم.

مزایای صنایع تبدیلی کشاورزی و باغداری برای روستاییان

عبداله زاده، با اشاره به اینکه صنایع تبدیلی باعث رونق اقتصادی روستاها و عدم مهاجرت روستاییان به شهرها و کلان شهرها می شود، می افزاید: از مزایای دستگاه های میوه خشک کنیِ خانگی و نیمه صنعتی ( GBO100 و GBO300) کارآفرینی در مناطق روستایی، ایجاد اشتغال برای ساکنان روستا و شهرها، به حداقل رساندن ضایعات محصولات کشاورزی و باغی و توسعه سیستم حمل و نقل و توزیع در مناطق روستانشین و شهرنشین است.

 

( GBO100 و GBO300) تفاوت ها و مزیت ها

مدیر مهندسی پروژه ماشین سازی اردبیل، تفاوتِ دستگاه های میوه خشک کنیِ خانگی ونیمه صنعتی ( GBO100 و GBO300) را در تعداد اشتغال زایی برای نفرات، مقدار گنجایش میوه و سبزیجات و داروهای گیاهی و نحوه به کارگیری این دستگاه ها می داند.

 

بسیجیان تخفیف می گیرند!

این مهندس صنایع – تولیدات صنعتی، می افزاید: دستگاه GBO100 به قیمت تمام شده ۱۵ میلیون تومان، حداکثر می تواند برای ۳ نفر اشتغال زایی کرده و بین ۱۵۰ تا ۱۰۰ کیلو محصولات کشاورزی و باغی را در خود جای دهد و چون دستگاه به صورت کابینی ساخته شده است، سینی ها دائم باید جا به جا شوند اما GBO300 با قیمت تمام شده ی ۳۰ میلیون تومان توان اشتغال زایی برای ۶ نفر و گنجایش ۶۵۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم محصولات باغی و کشاورزی را در خود دارد که ما برای کار در زمینه خشک کردن سبزیجات دستگاه GBO100 و در زمینه محصولات باغی و صیفی جات GBO300 را پیشنهاد می دهیم.

وی ادامه می دهد:برای هموطنانی که معرفی نامه از اقشار مختلف بسیج داشته باشند این قیمت ها بین دو تا سه میلیون تومان کمتر خواهد بود و خریداران از مزایایی چون ( ده ماه گارانتی و ده سال ضمانت پس از فروش، تقبل ۷۰ درصد هزینه حمل دستگاه به اقصی نقاط کشور توسط ماشین سازی اردبیل، نصب و راه اندازی و آموزش دانش فنی خشک کردن بدون هزینه ایاب و ذهاب در محل سایت خریدار) بهره مند خواهند شد.

 

 

آموزش رایگان دانش فنی خشک کردن میوه به خریداران

مدیر مهندسی پروژه ماشین سازی اردبیل خاطرنشان می کند: « ماشین سازی اردبیل تنها دارنده دانش فنی خشک کردن میوه جات، صیفی جات و سبزی جات در ایران است و آن را به صورت خدمات آموزشی رایگان به اپراتورهایش ارائه می دهد.

 

مزایای خشک کردن محصولات باغی و کشاورزی به روش صنعتی

این جوان مخترع در ادامه با اشاره به مزایای خشک کردن محصولات باغی و کشاورزی به روش صنعتی، می گوید: از ویژگی های خشک کردن محصولات به روشی سنتی می توان به : ( تماس با عوامل الود کننده فضای بیرونی، نیاز به مساحت زیاد، طولانی بودن فرایند خشک کردن، کیفیت پایین فراورده، بازدهی پایین محصول خشک شده، ضایعات بالا، عدم دسترسی به رطوبت های پایین و تایع شرایط جوی آب و هوایی بودن اشاره کرد.

عبداله زاده ادامه می دهد: عدم ارتباط محصول با عوامل آلوده کننده فضای خارجی، نیاز به مساحت کمتر، امکان دسترسی به سرعت های بالاتر در فرایند و در نتیجه زمان کوتاه تر ، بازدهی بالا، دسترسی به رطوبت های مورد نظر، دسترسی به کیفیت مطلوب و عدم تابعیت از شرایط جوی آب و هوایی؛ از ویژگی های روش خشک کردن صنعتی است.

وی در ادامه به محصولات کشاورزی و باغی متنوعی که در نقطه نقطه کشور مان، تولید می شود اشاره می کند و می گوید: از این دستگاه ها حتی می توان برای" اسلایس وخشک" کردن قارچ های درجه دو برای پیتزا فروشی ها استفاده کرد.

 

 

ورود به تولید " خلال سیب زمینی نیم پز" یک تیر با سه نشان!

مدیر مهندسی پروژه ماشین سازی اردبیل از " خلال سیب زمینی نیم پز" به عنوان یکی دیگر از محصولات تبدیلی کشاورزی نام می برد که بازار تقاضای این محصول با توجه به تولید انحصاریش در دست ۳ شرکت به اندازه راه اندازی ۲۰ واحد تولیدی- تجاری، جای دارد.

وی می گوید: بانوان روستایی با پس اندازها و کمک وام هایی که می گیرند، می توانند تعاونی به سرمایه ۶۰ میلیون تومان راه اندازی کنند وبا خرید چند دستگاه " خلال سیب زمینی نیم پز" سایتی را احداث کرده و زحمت شش ماه کاشت، داشت و برداشت خود را با درآمدی به مراتب بیشتر، برطرف سازند.

این فعال در عرصه کارآفرینی ادامه می دهد: با اجرای این طرح هم بازار انحصاری تولید " خلال سیب زمینی نیم پز" از دست دو – سه شرکت گرفته می شود و هم سیب زمینی به قیمت مناسب می رسد و هم اینکه بازار صادرات این محصول به عراق، سوریه و سایر کشورها همسایه رونق بیشتری پیدا می کند.

 

 

دستگاه " پرس سرد" کاربردی در روستاها و شهرستان های تولید کنند دانه های روغنی

این مهندس صنایع – تولیدات صنعتی به قیمت ارزان و سود زیاد دستگاه " پرس سرد" برای روغن گیری از دانه های کنجد، سیاه دانه، گردو، فندوق و بادام اشاره می کند و می افزاید: این دستگاه نیز با برق تک فاز خانگی حداقل با قیمت تمام شده ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ( مدل ۳۵) و ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مدل بالاتر در کارخانه ماشین سازی اردبیل تولید می شود.

 

اعلام آمادگی کارخانه ماشین سازی اردبیل برای برگزاری همایش و آموزش رایگان صنایع تبدیلی در اقصی نقاط کشور

عبداله زاده در پایان این گفت وگو با اشاره مجدد به اینکه بیشتر توصیه ما به بانوان، مخصوصا بانوان روستایی سرمایه گذاری در خرید دستگاه های میوه، سبزیجات و صیفی جات خشک کنی است، می گوید : کارخانه ماشین سازی اردبیل آمادگی دارد تا با همکاری ارگان های مختلف از جمله اقشار مختلف بسیج، کلاس های صنایع تبدیلی را در اقصی نقاط کشور به صورت رایگان برگزار نماید.

 

علاقه مندان می توانند برای هماهنگی با مدیر مهندسی پروژه ماشین سازی اردبیل با شماره۰۹۱۴۵۳۷۵۱۴۷ تماس بگیرند.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.