این مطلب ۷۸۵ بار خوانده شده

احداث باغ انگور با همت کارآفرین بسیجی در سامان

حسن غنچه علی با استفاده از تسهیلات بسیج سازندگی یک هکتار باغ انگور در شهرستان سامان ایجاد کرد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش بسیج عشایر؛ در راستای تحقق شعار سال با عنوان "اقتصاد مقاومتی، تولید- اشتغال"، معاونت بسیج سازندگی ناحیه مقاومت شهرستان سامان با پرداخت تسهیلات به متقاضیان راه اندازی کارگاه های مختلف، گام مهمی در این زمینه برداشته است.

 

به همین مناسبت در گفتگویی با حسن غنچه علی، کارآفرین بسیجی گوشه هایی از روند فعالیت وی را پرسیدیم که گفت: باحمایت بسیج سازندگی مبنی بر جذب مبلغ یکصد و ۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی و حمایت خانواده با آورده مبلغ دویست و ۵۰ میلیون ریال توانستم این باغ مو (انگوربدون هسته)را احداث نمایم.

 

غنچه علی، اظهار کرد: با توجه به بیماری شانکر باکتریایی درختان که واقعا خسارات جبران ناپذیری را به همه کشاورزان دهستان شوراب صغیر و حومه وارد کرده، باعث شد تا سعی در تغییر الگوی کشت در این طرح (عباس آباد) داشته باشم.

 

وی افزود: در مجموع تعداد هزار و دویست اصله نهال، در این قطعه زمین یک هکتاری غرس نموده و با ساخت و نصب پایه های y شکل اقدام به داربستی نمودن درختان مو کردم، که امیداورم با توجه به مناسب بودن خاک این طرح برای این نوع کشت، به عنوان یک الگو، بقیه کشاورزان نیز بتوانند از این روش استفاده نمایند.

 

کارآفرین بسیجی تصریح کرد: من به کمک همسرم این باغ را به این حدی که شما مشاهده می کنید رسانده ایم، به طوری که همسرم آبیاری باغ را انجام می دهد و خود بنده نیز کارهای دیگر از جمله؛ کود دهی، جمع آوری سنگ ها و کندوکاو باغ را انجام می دهم.

 

غنچه علی، انتظار خود از مسئولین را این گونه بیان داشت: انتظار من از مسئول جهاد کشاورزی شهرستان سامان و سایر مسئولین در استان این است، که با ایجاد صنایع تبدیلی در سطح شهرستان و ارائه مشاوره به کشاورزان و بازدیدهای دوره ای کمک ویژه ای به کشاورزان کنند.

 

گفتنی است: یکی از ابتکارات آقای غنچه علی در این باغ استفاده از برخی گیاهان دارویی خود رویشی به جای سموم قارچ کش و شیمیایی درون باغ است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.