این مطلب ۲۹۲ بار خوانده شده
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور:

یک و نیم میلیارد دلار برای توسعه مناطق روستایی کشور اختصاص یافت

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: مجلس شورای اسلامی مرداد امسال لایحه یک و نیم میلیارد دلاری جهت ایجاد اشتغال در مناطق روستایی را تصویب کرد که به تایید شورای نگهبان هم رسید و رئیس جمهوری نیز ۱۹ شهریور آن را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش بسیج عشایر، سید ابوالفضل رضوی در حاشیه آیین افتتاحیه نخستین جشنواره روستا استان زنجان در جمع خبرنگاران افزود: تدوین آیین نامه این قانون نیز امروز به اتمام رسیده و چهارشنبه هفته جاری یا در نهایت یکشنبه هفته آینده به دولت ارائه می شود.

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور یادآور شد: به همین نسبت اعتبار یک و نیم میلیارد دلاری جهت ایجاد اشتغال در مناطق روستایی، بانک های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق های کارآفرینی امید و کشاورزی هم باید در ایجاد اشتغال در مناطق روستایی مشارکت کنند که در این صورت رقم اعتبار برای ایجاد اشتغال روستایی ۲ برابر می شود.

 

وی افزود: علاوه بر این موارد، از اسفند سال گذشته با همراهی و هماهنگی بنیاد مستضعفان، ۱۴ هزار میلیارد ریال وام با کارمزد هشت درصد به روستاییان در حال واگذاری است.

 

وی با بیان اینکه عزم دولت تدبیر و امید در تقویت تولید و اشتغال در روستاها جدی است، گفت: امسال ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار شغل در سطح روستاهای کشور ایجاد می شود.

 

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه موظف هستیم تا معدل اشتغال پایدار روستایی، ۳۸۴ هزار شغل در سال باشد، اظهار کرد: امسال ایجاد ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار شغل در دستور کار است، بنابراین باید تلاش کنیم در سال های بعد این میزان به بالای ۴۰۰ هزار شغل در سال برسد تا به میزان معدل تعیین شده در برنامه ششم برسیم.

 

رضوی تصریح کرد: اگر متوسط سرانه ایجاد هر شغل را ۴۰۰ میلیون ریال حساب کنیم، بنابراین سالانه نزدیک ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی نیاز داریم که باید مجلس شورای اسلامی به این مساله توجه کند. رضوی با بیان اینکه ایجاد ناحیه های صنعتی، احداث یک مجتمع فرهنگی، ورزشی ، درمانی و خدماتی در هر دهستان، در دستور کار دولت است، اظهار کرد: با توسعه مدارس در روستاها و نیز ایجاد سرویس های رفت و آمد رایگان برای دانش آموزان روستایی، سعی در ارتقا کیفیت و تحقق عدالت آموزشی داریم تا دانشگاه های دولتی را که امروز به طور عمده شهرنشینان پر کرده اند، روستانشینان پر کنند.

 

 

** ظرفیت های گردشگری روستایی کشور نیاز به معرفی دارد

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: اگر ظرفیت های موجود گردشگری در روستاها، خوب معرفی شوند، هم برای روستاها و هم برای کشور درآمد قابل توجه ایجاد می کند.

 

رضوی با بیان اینکه در زمان حاضر درآمد حاصل از گردشگری در کشوری مثل فرانسه از درآمد فروش نفت در ایران زیاد است، خاطرنشان کرد: نسبت مکان های تاریخی و مناظر طبیعی که روستاهای کشور از آنها برخوردارند، از شهرها بیشتر است به طوری که در بسیار ی از روستاهای کشور مکان های تاریخی با قدمت بالای هفت هزار سال داریم.

 

وی به لزوم توجه به صنایع دستی و آموزش آن تاکید کرد و افزود: در دنیا کشورهای ایران، هند و چین سه کشور بزرگ تولید کننده صنایع دستی هستند، اما در این مورد در موضوعاتی همچون نحوه تولید، بسته بندی و نحو بازاریابی عقب هستیم که با هماهنگی هایی که با سازمان های مرتبط داریم تلاش می کنیم تا با نبود بازار عرضه صنایع دستی روبرو نشویم.

 

رضوی به وجود معادن مختلف در استان زنجان اشاره کرد و گفت: سنگ های زینتی و قیمتی می تواند به عنوان یکی از صنایع زودبازده و خوب بازده در این استان مورد توجه قرار گیرد.

 

وی تصریح کرد: زنجان در حوزه برنامه های مربوط به توسعه روستایی خیلی خوب کار کرده و البته این روند نیازمند شتاب، آموزش و هماهنگی بیشتر است.

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ابراز امیدواری کرد با پیگیری برنامه ها در حوزه توسعه روستایی مهاجرت معکوس از شهرها به مناطق روستایی را شاهد شویم.

 

رضوی گفت: متاسفانه در یک مقطعی در کشور مساله روستاها و عشایر مورد غفلت قرار گرفت.

 

وی با بیان اینکه امروز این موضوع که روستا مرکز تولید و روستاییان و عشایر تولید کننده هستند مورد توجه جدی قرار گرفته است، افزود: یک زمانی وقتی بحث از تولید و تولید کننده می شد همه سراغ صنعت کار و معدن کار می رفتند. رضوی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید کاری را در حوزه توسعه روستایی کرد که در تاریخ حکمرانی در ایران نبود و آن کار ارائه لایحه دو فوریتی اشتغال روستاییان و عشایر با رهنمود رهبر معظم انقلاب به مجلس شورای اسلامی است.

 

 

** پرداخت تسهیلات اشتغال با کارمزد ۶ درصد به روستائیان از مهر امسال

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری از پرداخت تسهیلات با کارمزد ۶ درصدی به روستائیان برای ایجاد اشتغال و تقویت تولید در روستاها خبر داد و گفت: پرداخت این تسهیلات از مهر سال جاری آغاز می شود. رضوی با بیان اینکه روستاییان می توانند با ایجاد شرکت های مشارکتی نسبت به انجام فعالیت های اقتصادی در روستاها اقدام کنند، افزود: در حوزه های مختلف خدماتی و تولیدی، زمینه مناسبی برای فعالیت اقتصادی در روستاها وجود دارد که با ارائه تسهیلات کم‌بهره شرایط برای رونق تولید و اشتغال در روستاها فراهم می شود.

 

وی از تعریف سه اقدام مهم برای روستاهای کشور خبر داد و اظهار کرد: ایجاد نواحی صنعتی برای دهستان ها از جمله مهم ترین این اقدامات است.

 

رضوی با بیان اینکه ایجاد مجتمع های آموزشی، فرهنگی، ورزشی و درمانی نیز برای دهستان ها پیش بینی شده است، افزود: با پیش بینی این اقدامات تلاش می کنیم معیشت روستائیان تقویت شود و وضعیت آموزشی، فرهنگی و درمانی در سطح روستاها ارتقاء یابد.

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری به برگزاری نخستین جشنواره روستا در استان زنجان اشاره کرد و گفت: تلاش می کنیم اقدامات صورت گرفته در زنجان را در سطح کل کشور گسترده کنیم.

 

رضوی برگزاری این جشنواره را زمینه معرفی توانمندی روستاییان و توجه به جامعه تولید کننده در مناطق روستایی برشمرد و گفت: با عرضه تولیدات روستایی در جشنواره، مخاطبان با توانمندی های روستاییان آشنایی بیشتری پیدا می کنند.

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری به تصویب لایحه یک و نیم میلیارد دلاری دولت جهت ایجاد اشتغال در مناطق روستایی در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: سهم استان زنجان از این تسهیلات، کمتر از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال نخواهد بود.

 

به گزارش ایرنا، نخستین جشنواره روستا استان زنجان به منظور معرفی توانمندی های جامعه روستایی، از ۲۰ تا ۲۵ شهریور جاری در مجموعه فرهنگی تفریحی گاوازنگ زنجان در حال برگزاری است.

 

استان زنجان ۹۳۵ روستای دارای سکنه دارد که از این تعداد ۷۳۰ روستا بالای ۲۰ خانوار هستند.

 

انتهای پیام /

 

منبع: ایرنا

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.