این مطلب ۳۶۶ بار خوانده شده
جانشین سپاه عشایر فارس:

هدف برگزاری همایش ها مطالبه گری مردم از مسئولان است

جانشین سپاه عشایر فارس، گفت: یکی از اهداف اصلی برگزاری همایش ها، مطالبه گری مردم از مسئولان در خصوص مشکلات و گرفتاری های جامعه عشایری است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار بسیج عشایر فارس؛ "سعدی محمدی" جانشین سپاه عشایر فارس در همایش سران، معتمدین و متنفذین عشایر طایفه بزرگ دره شوری و کشکولی بزرگ که به همت حوزه امام رضا(ع) سپاه عشایر فارس درسالن ارشاد شهرستان قایمیه با حضور امام جمعه، مدیر کل امور عشایر فارس و مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد، گفت: جامعه محروم عشایر مشکلات فراوان دارد و هدف اصلی برگزاری این همایش ها در ابتدا مطالبه گری مردم از مسئولین و در نهایت برطرف شدن گرفتاری و مشکلات جامعه عشایر فارس است.   

 

 محمدی، انعکاس مشکلات جامعه عشایری به مسئولین استانی و کشوری و حل این مشکلات را مهم خواند و افزود: خدا را شاکریم که بر ما منت نهاد تا در خدمت پاک ترین، صادق ترین جامعه مولد عشایر هستیم و خدمت به جامعه عشایر کم توقع را وظیفه خود می دانیم.

وی، با توجه به فعالیت های انجام شده و در حال انجام سپاه عشایر فارس اذعان داشت: در حوزه اقتصادمقاومتی بیش از ۵ میلیارد تومان تسهیلات در قالب پرورش دام سبک و سنگین، پرورش ماکیان و در حوزه صنایع تبدیلی مانند قالی بافی به جامعه عشایری اختصاص داده شد که به حمدا... اشتغال زایی در این عرصه ها توسط بسیجیان صورت گرفته است.

 

جانشین سپاه عشایر فارس، گفت: متاسفانه عشایر کوچ روهنگام آغاز کوچ  از خدمات بهداشتی و درمانی محروم بودند که با اعزام تیم های پزشکی و و یزیت و ارایه داروی رایگان به این قشرو همچنین اعزام گروه های جهادی به مناطق عشایری در طرح واکسیناسیون دام و طیور تقریبااز خدمات بهداشت و درمان نیز بهره مند شدند.

 

وی، گذری به فعالیت های عمرانی زد و اشاره کرد: در حوزه عمران و ابادانی نیز با همکاری کمیته امداد امام خمینی و قرارگاه خاتم الانبیا نسبت به ساخت و تعمیر حسینیه ها و مساجد،ساخت حمام و سرویس های بهداشتی، ساخت خانه عالم، کمک و جمع اوری محصولات کشاورزی نیز اقداماتی انجام شده است.

 

وی در پایان باتوجه به پراکندگی های حوزه های عشایری فعالیت های فرهنگی را در قالب برگزاری یادواره های شهدای حوزه ای و ناحیه ای، گسترش حلقه های صالحین با محوریت مسجدمحوری، و خدمات دهی به فرزندان عشایر جهت ورود به دانشگاه ها و همچنین کسر خدمت تاسقف شش ماه عنوان کرد و در ادامه گفت: ایجاد کارگاه های توجیهی جهت اشتغال زایی جوانان عشایری با همکاری اداره فنی حرفه ای و اداره کل امور عشایری و استفده ازافراد متخصص در زمینه کمک به زلزله زدگان کرمانشاه از دیگر فعالیت های سپاه عشایرفارس بوده است.

 

"حیدر رستمی" زبان گویای عشایر در همایش متنفذین، سران ایلات و عشایر طایفه کشکولی بزرگ و دره شوری که در سالن ارشاد شهرستان قائمیه برگزار شد، با گله مندی از مسئولین گفت: اگر چه عشایر در کلام امام خمینی (ره) ذخایر کشور است اما الان جامعه عشایر قشری بی پناه، سرگردان و دارای زبانی قاصر است.    

 

 نماینده عشایر فارس، در این آیین خطاب به مسئولین، گفت: اگر واقعیت خود را پشت الفاظ پنهان نکردیم پس چرا به جامعه عشایر خدمت نمی کنیم.

 

وی، با توجه به این که جلسات متعدد با مسئولین تعاونی ها و اعظای شوراها و خود عشایر که چوب به دست می گیرد و به همراه گوسفندان خود می رود داشتیم و این مشکلات که به آن اشاره خواهم کرد مستقیم از زبان عشایر است که از مسئولین می خواهیم تا در صدد رفع آنها تلاش کنند.

 

حیدر رستمی، اضافه کرد: عشایر به لحاظ جمعیت کوچک است ولی گذشته افتخار آمیزی دارد حتی قبل ازانقلاب هروقت خطری جامعه را تهدید می کرد حکومت از عشایر، رزمنده، جنگجو، طلب میکرد و دفع خطر می کرد.

 

وی، گفت: عشایر به لحاظ ظواهر مادی فقیر است اما گذشته اش غنی و افتخار آمیز است، اگر چه ۳.۵ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهد اما ۸.۵ درصد شهدای جنگ تحمیلی متعلق به جامعه کوچک عشایر است.

 

نماینده جامعه عشایر فارس، در ادامه اذعان داشت: خشک سالی یکی از مشکلات جامعه عشایر است که متاسفانه خشک سالی های متوالی در چند سال اخیر ظرفیت تالیفی مناطق ییلاق و قشلاق را بسیار ضعیف کرده و به همین دلیل مجبورند تا دام خود را بفروشند وراهی روستا و شهرها و حاشیه آن ها شوند.

 

وی، امنیت عشایر را دومین مشکل عشایر عنوان کرد و گفت: در حال حاضر عشایر بدون دفاع رها شده و دام و احشام آن ها مورد سرقت قرار می گیرد با این که بارها جلسات متعدد برای امنیت عشایر گذاشتیم اما تا به حال هنوز این مشکل حل نشده و اگرمسئولین از ما راهکار بخواهند به آنها خواهیم گفت که سپاه عشایر با آن سابقه اش،با آن اخلاصش و با آن اقتدارش وارد عمل شود.

 

حیدر رستمی، ضمن انتقاد از مسئولین که وام های کم بهره را چه کسانی دریافت میکنند به مشکلات بعد اشاره کرد و ادامه داد: وام از نظر تنوع کم است و به لحاظ پوشش جمعیت نیز بسیار ناچیز است و بهره اش هم مناسب نیست، اما با این حال افرادی که دفترچه دام دارند  ولی عشایر نیستند و درواقع دام دار نیستند به خوبی از این وام ها استفاده می کنند در صورتی که این نوع وام ها باید تعلق به عشایر دام دار باشد.

 

وی، در ادامه از رانندگانی که با گرفتن پول اضافی از بعضی از خانواده های عشایر که آب شرب را به آن ها می فروشند و بعد از چند بار تازه نوبت به دیگران میرسد گفت: متاسفانه از لحاظ بهداشت هم رعایت آب شرب را نمی کنند.

 

رستمی، در ادامه به مشکلات بیمه عشایر اشاره کرد و از صدا و سیما نیز انتقادکرد و گفت: جاده های مواصلاتی از دیگر مشکلات عشایر است که اتحادیه های عشایری باخرید دستگاه های سنگین این مشکلات را برطرف سازد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.