این مطلب ۹۸۷۴ بار خوانده شده
یادداشت/

توسعه پایدار مناطق مرزی و عشایری در سایه آمایش سرزمینی صحیح و توزیع عادلانه اعتبارات

توسعه پایدار روستاها و مناطق مرزی و عشایری در سایه آمایش سرزمینی صحیح، توزیع عادلانه اعتبارات، آموزش اصول بازارشناسی و بازاریابی و استفاده حداکثری از ظرفیت تعاونی های روستایی و عشایری، تحقق می یابد.

به گزارش خبرنگار بسیج عشایر؛ دوازدهم آذر ماه در تقویم، روز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نامیده شده است، از طرفی تقارن آن با هفته وحدت و اینکه عمده جمعیت اهل تسنن کشور ما مرزدار و مرزنشین هستند، ما را بر آن داشت تا مروری کوتاه، به یکی از قوانین در قانون اساسی که مربوط به حقوق هموطنان عزیز مرزنشین، روستایی و عشایری می باشد، داشته باشیم.

 

در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم(۱۲۳) قانون اساسی جمهوری ‌اسلامی، قانون "حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی" و اعطای مبلغ یک‌میلیارد و ‌پانصد‌میلیون (۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار از منابع صندوق به‌صورت قرض‌الحسنه به مناطق مرزی، روستایی و عشایری، شهریور سال جاری توسط مجلس تصویب و پس از تایید شورای محترم نگهبان ابلاغ شد.

 

به نظر می رسد جهت نتیجه گیری بهتر از اجرای قانون مذکور باید مواردی مد نظر قرار گیرد؛

 

آمایش سرزمینی دقیق با توجه به ظرفیتهای هر منطقه انجام و مزیت های رقابتی هر منطقه احصا شده و با توجه به این ظرفیت ها، نسبت به واگذاری اعتبار اقدام شود.

 

شیوه ای عادلانه در توزیع اعتبارات پیاده سازی شود و گزارش میزان واگذاری ها به صورت شفاف و دوره ای، به اطلاع عموم رسانده شود.

 

رسانه ها نسبت به معرفی الگوهای موفق که با دریافت اعتبارات موفق به ایجاد کسب و کار در این مناطق شده اند اهتمام ویژه داشته باشند و با آگاه سازی و اطلاع رسانی شرایط را برای استفاده سایر افراد فراهم نمایند.

 

تمهیدات لازم برای جلوگیری از انحراف بودجه و اعتبارات اندیشیده شود، به گونه ای که اعتبارات در محل خود هزینه شود.

 

با توجه به اینکه هدف نهایی این قانون توسعه روستاها و ایجاد اشتغال در مناطق مرزی می باشد، باید در نظر داشت که مشاوره ها،  آموزش ها و تمهیدات لازم برای عرضه منصفانه محصولات و خدمات تولید شده در این مناطق فراهم شود، چه بسا تسهیلاتی که با رعایت دقیق دستورالعمل اجرایی به متقاضیان پرداخت شود و متقاضی شغل مورد نظر را ایجاد نماید ولی نتواند کسب و کار ایجاد شده را به بلوغ برساند و در همان گام ابتدایی و به دلیل ضعف در بازاریابی و سیستم توزیع و عرضه دچار مشکلات شدید مالی و بدهی بانکی شده و در نهایت ورشکست شود.

 

  لذا با توجه به اینکه مشکل اصلی شکست بیشتر کسب و کارها در کشور، ضعف در آشنایی نسبت به اصول بازارشناسی و بازاریابی می باشد و این ضعف در مناطق مرزی و روستایی و عشایری پررنگ تر می باشد، آموزش های بازاریابی، ایجاد و توسعه بازار و استفاده حداکثری از ظرفیت های تعاونی های عشایری و روستایی می تواند کمک شایانی به اجرای موفقیت آمیز این قانون و توسعه پایدار روستایی و عشایری در مناطق مرزی نماید.  

 

انتهای یادداشت/

 

  مهدی رفیعی - فعال حوزه رسانه

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

حدیث هفته

با آمرزش خواهی و استغفار خود را معطر کنید تا بوی گناه شما را رسوا نکند.

امالی طوسی ص۳۷۲