گره ای که با دست باز نشد به تجمع کشیده شد

شنبه, 09/18/1396 - 22:46
وقتی که عشایر خراسان شمالی از پیگیری مسئولان ناامید شدند؛
گره ای که با دست باز نشد به تجمع کشیده شد
گره ای که با دست باز نشد به تجمع کشیده شد
عشایر خراسان شمالی سال ها است که از مسئولان استان های خراسان شمالی و گلستان تفکیک و صدور اسناد مراتع ممیزی شده خود واقع در قشلاق گاهشان در استان گلستان را مطالبه می کنند که متاسفانه تاکنون به این مطالبه ترتیب اثری داده نشده است.

به گزارش بسیج عشایر؛ از تیر ماه امسال تاکنون چندین بار جامعه عشایری استان طی تماس هایی با دفتر عصر اترک خواستار ورود رسانه های خراسان شمالی به انعکاس و انتشار مشکل جدی آنها در قشلاق گاه هایشان در استان گلستان شدند تا شاید مسئولان استان بر حل مشکلات آنها اهتمام جدی ای به خرج دهند.

 

جامعه عشایری استان عنوان می کردند، چندین سال است که وقتی به مناطق ییلاقی خراسان شمالی کوچ می کنیم، عده ای سودجوی بومی از استان گلستان در نبود ما، واحدهای دامی و اقامتی مان را که در قشلاق گاه استان گلستان واقع هستند، تخریب و آتش می زنند و متاسفانه این اتفاق طی این سال ها بارها و بارها تکرار شده است و تاکنون نیز ما خانواده های عشایر زیان دیده خراسان شمالی از شکایت های خود به مراجع قضایی استان گلستان به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم.

 

آنان همچنین اظهار کردند ما از مسئولان استان خراسان شمالی نیز درخواست کرده ایم که برای تفکیک و صدور اسناد مراتع ممیزی شده عشایر خراسان شمالی واقع در استان گلستان ورود کنند تا دغدغه عشایر استان حل و جلوی تعرض سودجویان بومی استان گلستان که قصد بیرون کردن ما از قشلاق گاه های مشخص شده را دارند، گرفته شود اما متاسفانه تاکنون هیچ گرهی از این مشکل گشوده نشده است.

 

به گزارش بسیج عشایر، در آبان ماه امسال یک منبع خبری تصاویر و گزارش هایی را از تخریب و آتش زدن اموال عشایر خراسان شمالی در قشلاق گاه هایشان واقع در استان گلستان ارسال کرد که در این گزارش قید شده بود از سال 91 تا امسال 142 تخریب و آتش سوزی بر اموال این قشر در این این مناطق قشلاق گاهی رخ داده است.

 

حال امروز، شماری از جمعیت عشایر خراسان شمالی که در قشلاق گاه خود در شهرستان مراوه و تپه حضور دارند برای جبران زیان های وارده به خود همچنین مطالبه تفکیک مراتع ممیزی شده خود و دریافت اسناد این مراتع، در جلوی درب فرمانداری شهرستان مراوه و تپه تجمع کردند که شماری از آنان در تماس با دفتر عصر اترک این موضوع را گزارش دادند و خواستار ورود جدی مسئولان استانداری خراسان شمالی و استان گلستان برای حل این قضیه شدند.

 

در همین راستا، مجید، یکی از تجمع کنندگان جامعه عشایری خراسان شمالی در جلوی درب فرمانداری شهرستان مراوه و تپه در گفت و گو با بسیج عشایر اظهار کرد: از ساعت 9 صبح تجمع کرده ایم و در حال حاضر که ساعت 11 صبح است هنوز مسئولی از فرمانداری شهرستان مراوه و تپه در جمع این معترضان حاضر نشده است تا شنونده صحبت ما باشند.

 

مجید عنوان کرد: سال ها است عده ای از سودجویان استان گلستان به واحدهای دامی و اقامتی عشایر خراسان شمالی که  در قشلاق گاه های استان گلستان قرار دارند، آسیب می زنند و تخریب می کنند تا عشایر دوباره به مراتع قشلاق گاهی خود بازنگردند و این مراتع ممیزی شده را به نفع خود تصرف کنند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: شکایت خود را به مراجع قضایی استان گلستان گزارش داده ایم، اما تاکنون ترتیب اثری داده نشده است همچنین از مسئولان دو استان نیز درخواست رسیدگی به حل این مشکل و تفکیک مراتع را داشته ایم که هنوز اقدامی عملی درباره آن صورت نگرفته است.

 

یک عضو از اعضای هیات مدیره شرکت تعاونی امور عشایری خراسان شمالی بدون ذکر نام خود نیز در گفت و گو با بسیج عشایر اظهار کرد: هر چند در تجمع حضور نداشتم اما از برگزاری این تجمع مطلع هستم.

 

وی گفت: تفکیک مراتع قشلاق گاهی عشایر خراسان شمالی واقع در استان گلستان سال ها است که از سوی جامعه عشایری خراسان شمالی مطالبه می شود اما متاسفانه نه وزارت جهاد کشاورزی و نه مسئولان استانداری دو استان موضوع را جدی نگرفته اند.

 

وی همچنین افزود: متاسفانه اموال این قشر سال ها است که توسط عده ای سودجو از استان گلستان برای تصرف مراتع ممیزی شده این عشایر تخریب و آتش زده می شود.

 

این مطلع تصریح کرد: مسئولان استان گلستان به هیچ وجه نخواسته اند که تفکیک مراتع و صدور اسناد این مراتع انجام شوند.

 

وی همچنین یادآور شد: سال گذشته در استان تهران جلسه ای با حضور سران عشایر کشور برگزار و این دغدغه مطرح شد و نماینده وزارت جهاد کشاورزی قول حل این مشکل را داد اما متاسفانه تاکنون این موضوع حل نشده است و سرانجام آن نیز برگزاری این تجمع شد.

 

عبدالله یوسفی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در پاسخ به مطالبه عشایر خراسان شمالی و زیان های وارده به آنان در گفت و گو با خبرنگار بسیج عشایر اظهار کرد: بنده از تجمع این قشر در شهرستان مرواه و تپه اطلاعی ندارم اما مشکلات اتفاق افتاده ابتدا باید توسط ادارات کل امور عشایری دو استان خراسان شمالی و گلستان پیگیری و حل شود و درصورتیکه حل نشد روسای سازمان های جهاد کشاورزی دو استان برای حل موضوع ورود کنند.

 

یوسفی تصریح کرد: از سازمان امور عشایری کشور درخواست کرده بودیم که طی جلسه ای به حل مشکل این قشر ورود کنند اما متاسفانه تاکنون در این زمینه جلسه ای برگزار نشده است.

 

موسی حاجی زاده، مدیر کل دفتر امنیتی استانداری خراسان شمالی نیز در این باره گفت: بنده از تجمع قشر عشایر خراسان شمالی در جلوی درب شهرستان مرواه و تپه اطلاعی ندارم اما استانداری مسئولیت پیگیری منافع این قشر را بر عهده دارد که در همین زمینه امسال جلسه ای با حضور برخی از مسئولان استان گلستان برگزار کردیم و در آن جلسه حفاظت، ممیزی و تفکیک مراتع قشلاق گاهی عشایر خراسان شمالی توسط استان گلستان مصوب شد.

 

حاجی زاده افزود: استانداری خراسان شمالی عملی شدن این مصوبه را پیگیر است و در همین راستا، مکاتباتی را با مسئولان استان گلستان انجام داده ایم.

 

به گزارش بسیج عشایر، امروز منابع خبری اطلاع دادند که تاجی، فرماندار شهرستان مراوه و تپه با حضور در جمع تجمع کنندگان قول پیگیری و حل مشکلات عشایر خراسان شمالی ( که مراتع قشلاق گاهی آنان در استان گلستان واقع است ) را طی برگزاری جلسه ای با اداره کل منابع طبیعی استان گلستان پیگیری خواهد کرد.

 

انتهای پیام/

منبع: اترک نیوز

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.