این مطلب ۴۵۲۰ بار خوانده شده
بازخوانی پیام رهبر انقلاب اسلامی به کنگره «هفت هزار زن شهید کشور»:

الگویی جدید با شاخصه «زنِ نه شرقی، نه غربی»/ حق کرامت الهی زن، بالاترین حقوق زن

رهبر انقلاب اسلامی نقش زن مسلمان ایرانی در معرفی الگوی جدید از «زن» را تاریخ‌ساز خواندند و خاطرنشان کردند: زن مسلمان ایرانی، ثابت کرد که می‌توان زن، عفیف، محجّبه و شریف بود، و در متن و مرکز، نقش‌آفرینی کرد و فتوحات بزرگ به ارمغان آورد.

به گزارش بسیج عشایر؛ پانزدهم اسفندماه سال ۹۱ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام به کنگره «هفت هزار زن شهید کشور»، نقش زن مسلمان ایرانی در معرفی الگوی جدید از «زن» را تاریخ‌ساز خواندند و با اشاره به ظهور هزاران زن، باروحیه کربلایی درصحنه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، خاطرنشان کردند: اقتدار و جَذبه تازه‌ای به برکت خون این زنان مجاهد در عصر جدید، ظهور کرده است که دیر یا زود در سرنوشت و  جایگاه زنان جهان، اثرگذار خواهد شد.

 

سالروز انتشار این پیام تأمل‌برانگیز که جایگاه زن مسلمان را به‌خوبی تبیین می‌کند، امسال متقارن با آغاز هفته زنان شده است به همین منظور پیام ایشان دوباره بازنشر شد، ایشان با اشاره به نگاه موجود به زن در نظام‌های شرق و غرب جهان‏، به‌عنوان عنصری در حاشیه و یا ابزاری جنسی برای مردان، به تبیین نقش شیر زنان ایران در انقلاب و دفاع مقدس به‌عنوان الگویی جدید با شاخصه «زنِ نه شرقی، نه غربی» پرداختند.

 

رهبر انقلاب اسلامی در توصیف ویژگی‌های این الگو تصریح کردند: زن مسلمان ایرانی، تاریخ جدیدی را پیش چشم زنان جهان گشود و ثابت کرد که می‌توان زن بود، عفیف بود، محجّبه و شریف بود، و درعین‌حال، در متن و مرکز، نقش‌آفرینی کرد و فتوحات بزرگ به ارمغان آورد.

 

ایشان، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را صحنه ظهور زنانی دانستند که اوج احساس، لطف و رحمت زنانه را باروح جهاد، شهادت و مقاومت درآمیختند و مردانه‌ترین میدان‌ها را با شجاعت و اخلاص و فداکاری خود فتح کردند و می‌توانند بن‌بست‌های بزرگ را در هم بشکنند.

 

ایشان، با اشاره به آثار فراگیر مجاهدت زنان شهید خاطرنشان کردند: اقتدار و جذبه‌ تازه‌ای به برکت خون این زنان مجاهد در عصر جدید، ظهور کرده است که زنان را ابتدا در جهان اسلام، تحت تأثیر قرارداد و دیر یا زود در سرنوشت و  جایگاه زنان جهان، دست خواهد برد.

 

رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری نقش زنان بزرگ تاریخ اسلام افزودند: تا آفتاب درخشان حضرت خدیجه‌ کبری و حضرت فاطمه زهرا و حضرت زینب کبری می‌درخشد، طرح‌های کهنه و نوی «ضدّ زن» به نتیجه نخواهد رسید.

 

ایشان همچنین افزودند: هزاران زن کربلایی ما نه‌تنها خطوط سیاه ستم‌های ظاهری را درهم‌شکسته‌اند بلکه ستم‌های مدرنِ به زن را نیز رسوا و بی‌آبرو کرده و نشان داده‌اند که حق کرامت الهی زن، بالاترین حقوق زن است که در جهان به‌اصطلاح مدرن، هرگز شناخته‌نشده و امروز وقت شناخته شدن آن است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر ضرورت نشان دادن جهاد بزرگ زن ایرانی مسلمان به دنیا، خاطرنشان کردند: امیدوارم که به برکت خون این زنان شریف و مجاهد، رسانه‌ها و هنرمندان و فرزانگان و سینماگران بتوانند جهاد بزرگ زن ایرانی مسلمان را به دنیا بنمایانند.

 

متن این کامل پیام به این شرح است:

 

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

امروز در اینجا برای تعظیم به ارتش هزاران نفره زنان شهیدی گردآمده‌اید که در تغییر مسیر تاریخ اسلام و کشور، نقشی شایسته ایفا کردند و سربلند به محضر خدای متعالی رفتند. لشکری از فرشتگان که از جان مقدس خویش درراه اسلام مایه گذاردند؛ تماشاچی نبودند و قدم در میدان عمل نهادند و در نقش معماران ایران جدید ظاهر شدند. اینان زنان بزرگی بودند که تعریف جدیدی از «زن» به شرق و غرب ارائه کردند.

زن، در تعریفِ غالباً شرقی همچون عنصری در حاشیه و بی نقش در تاریخ‌سازی؛ و در تعریفِ غالباً غربی، به‌مثابه‌  موجودی که جنسیت او بر انسانیتش می‌چربد و ابزاری جنسی برای مردان و در خدمت سرمایه‌داری جدید است، معرفی می‌شد. شیر زنان انقلاب و دفاع مقدس نشان دادند که الگوی سوّم، «زنِ نه شرقی، نه غربی» است. زن مسلمان ایرانی، تاریخ جدیدی را پیش چشم زنان جهان، گشود و ثابت کرد که می‌توان زن بود، عفیف بود، محجّبه و شریف بود، و درعین‌حال، در متن و مرکز بود. می‌توان سنگر خانواده را پاکیزه نگاه داشت و در عرصه   سیاسی و اجتماعی نیز، سنگر سازی های جدید کرد و فتوحات بزرگ به ارمغان آورد. زنانی که اوج احساس و لطف و رحمت زنانه را باروح جهاد و شهادت و مقاومت درآمیختند و مردانه‌ترین میدان‌ها را با شجاعت و اخلاص و فداکاری خود فتح کردند.

در انقلاب اسلامی و در دفاع مقدس، زنانی ظهور کردند که می‌توانند تعریف زن و حضور او در ساحت رشد و تهذیب خویش، و در ساحت حفظ خانه‌  سالم و خانواده  متعادل، و در ساحت ولایت اجتماعی و جهاد و امربه‌معروف و نهی از منکر و جهاد اجتماعی را جهانی کنند و بن‌بست‌های بزرگ را در هم بشکنند.

اقتدار و جَذبه تازه‌ای به برکت خون این زنان مجاهد در عصر جدید، ظهور کرده است که زنان را ابتدا در جهان اسلام، تحت تأثیر قرارداد و دیر یا زود در سرنوشت و  جایگاه زنان جهان، دست خواهد برد.

تا آفتاب درخشان خدیجه‌  کبری علیها السلام و فاطمه زهرا علیها السلام و زینب کبری علیها الاسلام می‌درخشد، طرح‌های کهنه و نو «ضد زن» به نتیجه نخواهد رسید و هزاران زن کربلایی ما نه‌تنها خطوط سیاه ستم‌های ظاهری را درهم‌شکسته‌اند بلکه ستم‌های مدرن به زن را نیز رسوا و بی‌آبرو کرده و نشان داده‌اند که حق کرامت الهی زن، بالاترین حقوق زن است که در جهان به‌اصطلاح مدرن، هرگز شناخته‌نشده و امروز وقت شناخته شدن آن است. به خانواده این شهیدان والامقام تبریک میگویم و امیدوارم که به برکت خون این زنان شریف و مجاهد، رسانه‌ها و هنرمندان و فرزانگان و سینماگرانی بتوانند جهاد بزرگ زن ایرانی مسلمان را به دنیا که سخت محتاج شناختن آن است، بنمایانند.

زن مجاهد مسلمان ایرانی، معلم ثانی برای زنان جهان خواهد بود پس از معلم اول که زنان مجاهد صدر اسلام بودند.

سلام خدا بر بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه‌  زهرا و بر همه زنان بزرگ صدر اسلام و بر بانوان فداکار و ازجان‌گذشته ایران اسلامی.

سیّد علی خامنه‌ای

۱۵ اسفند ۱۳۹۱»

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.