این مطلب ۸۳۰۷ بار خوانده شده
رئیس سازمان امور عشایر ایران :

عشایر همواره در خدمت نظام و جمهوری اسلامی هستند

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: عشایر قشر زحمت کش پرتلاش، مولد و کم توقع و یک جامعه پویا هستند که همواره با صداقت در خدمت نظام و جمهوری اسلامی هستند.

به گزارش بسیج عشایر؛ رئیس سازمان بسیج عشایری کشور بمناسبت ۲۹ اردیبهشت ماه روز بسیج عشایری با حضور در دفتر رئیس سازمان امور عشایر ایران با وی دیدار و گفتگو کرد.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران در این دیدار با اشاره به نام گذاری سال ۹۷ از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: حمایت از کالای ایرانی و بحث اقتصاد مقاومتی هر دو مختص جامعه عشایری کشور است.

 

وی افزود: در بحث تحریم های اقتصادی اگر چه عشایر دچار مشکلاتی شدند و فشارهای اقتصادی ای بر آنان وارد شد اما در مسیر زندگی و تولیدات آنان خللی وارد نشد.

 

قندالی گفت: تمام تلاش و فعالیت عشایر تولید است تولیداتی که بخش زیادی از آن متکی به خود است و هر ذائقه ایرانی ای مشتاق مصرف آن است.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: فعالیت هایی که عشایر در حوزه تولید صنایع دستی دارند تولید کالاهایی هست که در بعد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کاملا بومی شده است.

 

وی ادامه داد: جامعه عشایری با اتکا به منابع طبیعی قشری هستند که بدون ادعا و بدون اینکه هزینه ای برای کشور ایجاد کنند کار خود را انجام می دهند.

 

قندالی تصریح کرد: جامعه عشایری همه بسیجی هستند چراکه با کمترین هزینه بیشترین سود را برای دولت و کشور دارند و سرمایه های عظیم و مخلص و فداکار هستند که در همه زمینه ها می توان از آنان استفاده کرد.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران یادآور شد: در دفاع مقدس تنها قشری که بصورت خودجوش با همان صلاح ابتدایی که داشتند در مقابل هجوم دشمن ایستادند عشایر بودند.

 

 

وی با اشاره به آیین نامه ساماندهی عشایر گفت: این آیین نامه که در دولت های قبل به تصویب رسیده است ظزفیت خوبی برای خدمات رسانی دستگاه ها به جامعه عشایری است.

 

قندالی گفت: در دولت تدبیر و امید مصوباتی خوبی در خصوص سطح سواد و مهارت عشایر و طرح ویژه فرهنگی و مذهبی داشتیم که در شورای عالی عشایر مطرح و مصوباتی هم در دولت گرفته شد و وظایف دستگاه های مرتبط در  آن تبیین        شده است.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: تشکل های عشایری به عنوان کارگزار، بیمه عشایر را پیگیری می کنند و در حال حاضر حدود ۷۰ هزار خانوار عشایری در کشور بیمه هستند.

 

وی درخصوص بیمه دام عشایر نیز گفت: ابتدا استقبال خوبی از آن  شد و بیمه دام عشایر تا ۳۵ درصد هم رسید اما به دلیل محدودیت های مالی در ÷رداخت خسارت مشکلاتی پیش آمد و استقبال عشایر از آن کم شد.

 

قندالی اذعان داشت: در سه سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۴ درصد با دور برگشت ۵ ساله و ضمانت زنجیره ای به عشایر پرداخت شده است.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: همچنین ۴۰۰ میلیارد تومان هم از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تسهیلات به عشایر پرداخت شد که در مجموع ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در طول سه سال به عشایر پرداخت شد که این موضوع بی سابقه بوده است.

 

وی با بیان اینکه واگذاری ایلراه ها طبق قانون مطلقا ممنوع است، گفت: همه ما در اجرای این قانون غفلت کرده ایم  و متاسفانه  تصرفات غیرقانونی و انواع و اقسام تصرفات در ایلراه ای عشایری اتفاق افتاده است.

 

قتدالی خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ تا کنون ۶۶ هزار کیلومتر ایل راه عشایری شناسایی شد و امروزه ایل راه ها بعنوان سند معارض شناخته می شوند و تعرض به آنها پیگرد قانونی دارد.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه متاسفانه عشایر در خصوص چرای دام مازادشان درحوزه قضایی آسیب پذیر هستند گفت: البته منابع طبیعی همکاری خوبی را در این خصوص با عشایر کشور داشته و دارد.

 

وی با اشاره به اینکه برای تنوع  بخشی به مشاغل عشایری برنامه هایی تدوین شده است، گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه گردشگری عشایر، توسعه صنایع دستی، توسعه باغات شیبدار، طرح رنجیره تولید گوشت قرمز از جمله این برنامه است که در مناطق عشایری کشور در حال اجرا است.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.