اما و اگرهای اجرای مهمترین پروژه پروتئینی خراسان شمالی/چرایی استقبال نکردن عشایراز یکجانشینی در دوره خشکسالی

د., 05/28/2018 - 06:41
اما و اگرهای اجرای مهمترین پروژه پروتئینی خراسان شمالی/چرایی استقبال نکردن عشایراز یکجانشینی در دوره خشکسالی
اما و اگرهای اجرای مهمترین پروژه پروتئینی خراسان شمالی/چرایی استقبال نکردن عشایراز یکجانشینی در دوره خشکسالی
برنامه ای که اداره کل امور عشایری استان در دستور کار قرار داده است اجرای طرح اصلاح زنجیره تولید گوشت قرمز است تا عشایر استان با نصف هزینه کرد برای تامین خوراک دام خود، به درآمد بیشتری دست پیدا کنند همچنین با اجرای این طرح، میزان تولید گوشت قرمز در استان افزایش یابد و قیمت نهایی محصول تولیدی برای مصرف کننده نیز ارزان تر تمام شود.

به گزارش خبرنگار بسیج عشایری خراسان شمالی به نقل از عصر اترک، در خراسان شمالی، جامعه عشایری یکی از سه گروه جمعیتی اصلی این استان همچنین سه درصد از کل جمعیت استان را تشکیل می دهد.

این جمعیت 30 هزار نفری خراسان شمالی سالانه هفت هزار و 500 تن گوشت قرمز " یکی از مهمترین اقلام خوراکی سفره هر ایرانی " را در شرایطی تولید می کنند که این تولید با تحمل بار رنج سفر تک تک این افراد بر سفره خانواده ایرانی می نشیند.

با توجه به اینکه آنان در عین ساده زیستی و تحمل شرایط سخت زندگی محصولی سالم را به زنجیره غذایی کشور عرضه می کنند، جای دارد که با همان دقت نیز به دغدغه ها و کاهش و رفع موانع پیش روی زندگی و فعالیت تولیدی آنان توجه شود.

در همین راستا، پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک در هفته جاری با دعوت از رضا روشن ضمیر معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل امور عشایری خراسان شمالی، محمد قنبرزاده رئیس بسیج عشایر خراسان شمالی همچنین محمدی بریمانلو سر طایفه عشایر بریمانلوی خراسان شمالی و محمدی مدیر شرکت تعاونی عشایر خراسان شمالی میزگردی را برگزار کرد تا هر یک از این مهمانان حاضر در این جلسه به طرح دغدغه های این جامعه تولید کننده استان بپردازند تا با انعکاس آنها، مسئولان تصمیم گیر در برنامه های خود، اتخاذ راهکارها برای کاهش و رفع موانع پیش روی آنها را در دستور کار قرار دهند.

در بخش اول از این گفت و گوی انجام شده دو موضوع اجرای طرح اصلاح زنجیره تغذیه دام عشایر برای افزایش تولید گوشت قرمز و کاهش قیمت این محصول تولیدی همچنین دریافت تسهیلات برای اقتصادی کردن اشتغال دامداری آنان مطرح شد که در این مصاحبه می خوانید.

 

 آقای روشن ضمیر، معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل امور عشایری خراسان شمالی عنوان کنید جامعه عشایری استان چه تعداد جمعیت و چه تعداد خانوار هستند و تولیدات آنان در چه زمینه هایی و به چه مقداری است؟

جامعه مردمی خراسان شمالی به سه قشر عشایری، روستایی و شهری تقسیم می شوند.

بر اساس آمار سرشماری شده سال 87، تعداد خانوار عشایر خراسان شمالی سه هزار و 860 خانوار بوده است که البته در حال حاضر اداره کل امور عشایری استان به پنج هزار و 300 خانوار عشایر استان خدمات دهی را انجام می دهد.

در حال حاضر تعداد جمعیت عشایر استان 30 هزار نفر است که سه درصد از جمعیت استان را تشکیل می دهند.

در حال حاضر این تعداد جمعیت 25 درصد از کل میزان گوشت قرمز تولیدی استان را تولید می کنند که به بازار مصرف عرضه می شوند همچنین آنان لبنیات نیز تولید می کنند که البته برای مصرف معیشتی خود استفاده می کنند.

افزون بر این، آنان در 20 رشته از تولیدات صنایع دستی از جمله بافت گلیم سفره کردی را نیز تولید می کنند که تولیدات صنایع دستی آنان 25 درصد از کل تولیدات صنایع دستی استان را تشکیل می دهد.

 

آقای روشن ضمیر عنوان کنید که میزان تولید گوشت قرمز جامعه عشایری خراسان شمالی در مقایسه با دیگر استان هایی که عشایر دارند، چگونه است؟

جامعه عشایری خراسان شمالی یک درصد از جامعه عشایری کشور را تشکیل می دهد همچنین خراسان شمالی هشت درصد از کل تولید گوشت قرمز جامعه عشایری کشور را تولید می کند.

 

آقای روشن ضمیر عنوان کنید برای افزایش میزان تولید گوشت قرمز جامعه عشایری استان چه اقداماتی در دستور کار قرار گرفته است؟

برنامه ای که اداره کل امور عشایری استان در دستور کار قرار داده است اجرای طرح اصلاح زنجیره تولید گوشت قرمز است تا در این زمینه عشایر بتوانند در زمینه تغذیه علمی و اصولی دام های خود از طریق تغذیه کنسانتره به جای تغذیه مستقیم ذرت، علوفه و جو عمل کنند.

با توجه به اینکه عشایر در حال حاضر برای یک واحد دامی خود 11 کیلو علوفه به دام های خود می دهند تا یک کیلو بر وزن گوشت دام هایشان افزون شود، حال در راستای اجرای این طرح می خواهیم با اجرای این روش، ضریب 11 کیلو تغدیه دامی آنان را به 5 تا شش کیلو تغذیه دام کاهش دهیم اما برابر این پنج تا شش کیلو تغذیه صحیح، یک کیلو بر وزن دام آنان اضافه شود.

در حال حاضر این طرح به صورت پایلوت در استان آغاز شده است تا با ارائه آموزش به عشایر استان در زمینه تغذیه اصولی و علمی به دام ها، این طرح به پیش برود.

 

آقای روشن ضمیر مهمترین اهدافی که باید در راستای اجرای این طرح محقق شوند، چه مواردی هستند؟

یکی از مهمترین اهداف این طرح، آن است که عشایر با نصف هزینه کرد برای تامین خوراک دام، به درآمد بیشتری دست پیدا کنند و از این طریق اقتصاد جامعه عشایری استان رشد کند همچنین با اجرای این طرح، میزان تولید گوشت قرمز در استان افزایش یابد و قیمت نهایی محصول تولیدی برای مصرف کننده ارزان تر تمام شود.

افزون بر این، وقتی تغذیه علمی و اصولی دام عشایری در دستور کار می گیرد، می خواهیم که فشار مضاعف چرای دام بر مرتع نیز کاهش پیدا کند و تعادل سازی میان جمعیت دامی عشایر و پوشش گیاهی مراتع محقق شود.

همچنین پیگیر هستیم که با مشاهده شدن نتایج ملموس از اجرای این طرح، صادرات برای این محصول تولیدی نیز رقم بخورد.

 

آقای روشن ضمیر عنوان کنید برای موفقیت در اجرای این طرح چه مانع مهمی باید رفع شود؟

 موفقیت در اجرای این طرح به حمایت تسهیلاتی دولت نیاز دارد که در همین راستا، در سال گذشته در استان در کارگروه های اشتغال و اقتصاد مقاومتی که برگزار شدند در این جلسات مصوب شد تا 10 میلیارد تومان اعتبار در قالب اعطای تسهیلات بانکی ارزان قیمت به دامداران استان برای تولید گوشت قرمز اختصاص داده شود و این اداره کل خواستار این حمایت تسهیلاتی از این طرح است.

 

 آقای روشن ضمیر عنوان کنید اثرات اجرایی این طرح از چه زمانی قابل لمس خواهد بود؟

هر چند انتظار است که نتایج اجرای این طرح از سال آینده لمس شود، در عین حال، دورنمای هدف گذاری انجام شده برای لمس نتایج این طرح برای دوره پنج ساله آینده است تا تولید گوشت قرمز این جامعه در استان به بیش از 10 هزار تن برسد که البته میزان تولید کنونی آنها هفت هزار و 500 تن است.

مهم این است که با نصف هزینه کرد کنونی، تولید گوشت قرمز جامعه عشایری استان به حجم 10 هزار تن در سال برسد.

 

آقای محمدی، مدیر شرکت تعاونی عشایر خراسان شمالی عنوان کنید در حال حاضر اجرای عملی این طرح با چه موانعی روبرو است؟

با این وجود، در حال حاضر اعطای این تسهیلات با اشکالاتی روبرو است از جمله اینکه بانک ها در مقابل اعطای تسهیلات برای اجرای این طرح خواهان وثایق ملکی از جامعه عشایری استان هستند و این در حالی است که همگی آنان این نوع از وثیقه را ندارند که به بانک ها تحویل دهند همچنین برای اعطای این تسهیلات، یک دوره تنفسی برای بازپرداخت تسهیلات در نظر گرفته نشده است، بانک ها پس از اعطای این تسهیلات، بازپرداخت یکساله را تعریف کرده اند درحالیکه یک دامدار عشایر به دوره تنفسی چهار تا پنج ساله برای بازپرداخت احتیاج دارد.

علاوه بر آن، تعدادی از عشایر استان برای دریافت تسهیلات به منظور انجام تغذیه علمی و اصولی دام هایشان در سامانه کارا ثبت نام کرده اند اما تاکنون هیچ یک از آنان ریالی تسهیلات دریافت نکرده اند.

 

آقای محمدی بریمانلو، سر طایفه عشایر بریمانلوی خراسان شمالی عنوان کنید با توجه به ادامه خشکسالی ها در چند سال گذشته و کاهش پوشش گیاهی مراتع، آیا جامعه عشایری استان تمایل ندارد که یکجانشین شوند؟

در گذشته عده ای از خانواده های عشایر استان دام های خود را فروختند تا در شهرهای استان ساکن شوند که البته برخی از آنها به علت هزینه های بالای زندگی در شهر به زندگی ساده زیستی عشایری بازگشتند و البته عده ای نیز همچنان به زندگی جدید یکجانشینی خود ادامه داده اند.

اما نکته خیلی مهم این است که علت بازگشت برخی از عشایر یکجانشین شده، به زندگی دوباره عشایری خود این است که آنان چاره ای نداشتند جز اینکه به مشاغل کاذب یا دلالی روی آورند تا بتوانند زندگی خود را بچرخانند.

خواسته جامعه عشایر این است که دولت تسهیلات ارزان قیمت و با موانع کمتر در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم بهتر از گذشته با انجام روش های صحیح و علمی به دامداری و تولید گوشت قرمز بپردازیم.

 

آقای محمدی بریمانلو، عشایر استان در قشلاق گاه مراوه تپه با زمستان کم بارش و پوشش گیاهی ضعیف در زمستان سال 96 و بهار سال 97 روبرو شدند، توضیح دهید که آنان طی این مدت چه شرایطی را پشت سر گذاشتند؟

فصل قشلاق بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، در مسیر کوچ از قشلاق مراوه تپه به ییلاقات خراسان شمالی حتی تعدادی از چشمه های در مسیر میان بندها نیز خشک شده بودند.

با این وجود، اداره کل امور عشایری خراسان شمالی در این شرایط سخت در کنار جامعه عشایری استان بود و با آبرسانی به ما کمک کرد و حتی در زمان کوچ از قشلاق به ییلاق، خدمات دیگری برای حفظ دام هایمان را نیز ارائه داد و در این زمینه به خانواده عشایر استان کمک کرد.

 

آقای روشن ضمیر، معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل امور عشایری خراسان شمالی در حال حاضر در این شرایط سخت ذخایر مرتعی و ادامه خشکسالی ها، جامعه عشایری استان چه راهی را در پیش گرفته اند؟

نکته اول اینکه زندگی جامعه عشایری به صورت خود به خود به سوی یکجانشینی رو به تحول است و حتی اساتید علوم مختلف نیز اذعان دارند که یکجانشینی خانواده های عشایر اجتناب ناپذیر است اما نکته مهم این است که باید برای مدیریت این موضوع، برنامه ریزی ها تدوین شده باشند از جمله اینکه برای آنان سایت هایی برای سکونت و یکجانشینی آنان همچنین راه اندازی دامپروری نیمه صنعتی و صنعتی را آماده سازی کنیم.

در حال حاضر در استان دو سایت برای یکجانشینی آنان ( هر یک با ظرفیت پذیرش 100 خانوار ) آماده سازی شده اند و البته راه اندازی یک سایت جدید در جیران سو نیز در دست مطالعه است.

این نکته را نیز باید عنوان کنم، آنطور که انتظار می رفت در دو سایت یاد شده شرایط برای اسکان عشایر به طور کامل آماده سازی نشده اند و  تاکنون فقط 20 درصد از سایت دوین پذیرای خانواده عشایر استان بوده است.

 

آقای روشن ضمیر عنوان کنید که اداره کل امور عشایری استان درباره گلایه  جامعه عشایر استان از شرایط اعطای تسهیلات و ثبت نام در سامانه کارا نیز توضیح دهید که چه گفت و گوهایی برای رفع مشکلات پیش روی این جامعه برای دریافت تسهیلات انجام داده است؟

به عقیده بنده، راه اندازی این سایت و اعطای تسهیلات به دامداران برای ایجاد و حفظ اشتغال های پایدار اقدامی بسیار مناسب بوده است.

البته این اداره کل، گلایه جامعه عشایری استان از وثایق بانکی را به مسئولان انعکاس داده است که در همین راستا، بانک ها نیز پذیرفتند تا به جای مطالبه وثایق ملکی از عشایر استان، سفته بانکی و یا ضامن زنجیره ای را بخواهند.

افزون بر این، این اداره کل درخواست کرده است که تسهیلات از طریق سامانه کارا به جای خرید دام به طرح اصلاح زنجیره غذایی دام عشایر برای خرید خوراک دام به آنان اعطا شود.

 

آقای روشن ضمیر از جامعه عشایری استان چند متقاضی در سایت کارا برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند؟

بیش از دو هزار نفر از خانواده عشایری استان در سامانه کارا ثبت نام کرده اند که فقط تاکنون بیش از 120 نفر از آنان به بانک معرفی شده اند اما مطلع نیستم که تسهیلات دریافت کرده اند یا نه!

ادامه دارد.....

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)