این مطلب ۱۹۴۶ بار خوانده شده
توسط حوزه بسیج عشایری امام محمد باقر (ع) صورت گرفت:

آغاز پشم چینی گوسفندان عشایر در شهرستان پاسارگاد استان فارس

عشایر باصری از قدیم الایام پشم چینی را طی مراسمی خاص به نام "گله برونی" با همکاری همسایه ها و با پخش شیرینی و شادی انجام می دهند که این مراسم سنتی هنوز در برخی مناطق شهرستان اجرا می شود. پشم گوسفندان در مصارف صنایع دستی مانند "گلیم" و "جاجیم" و...استفاده میشود.

به گزارش خبرنگار بسیج  عشایر فارس : مسلمی تاش فرمانده  حوزه عشایری امام محمدباقر(ع) عنوان نمود، همزمان با آغاز فصل گرما، عشایر شهرستان پاسارگاد شروع به چیدن پشم گوسفندان خود می کنند. عشایر شهرستان بخش عمده ای از جمعیت منطقه را تشکیل می دهند و اغلب بصورت سنتی و کوچرو به پرورش گوسفند و بز مشغول می باشند. این قشر زحمتکش با تولید گوشت، لبنیات و پشم، سهم عمده ای از تولید و رونق اقتصادی منطقه را دارا می باشند و هر ساله پشم گوسفندان خود را روانه بازار می کنند اما به دلیل نبود کارخانه پشم ریسی و نخ ریسی در شهرستان، این محصول با قیمت بسیار اندکی به استانهای دیگر ارسال می شود. عشایر باصری از قدیم الایام پشم چینی را طی مراسمی خاص به نام "گله برونی" با همکاری همسایه ها و با پخش شیرینی و شادی انجام می دهند که این مراسم سنتی هنوز در برخی مناطق شهرستان اجرا می شود. پشم گوسفندان در مصارف صنایع دستی مانند "گلیم" و "جاجیم" و...استفاده میشود.

ظرفیت تولید پشم شهرستان، یکی از پتانسیل های خوب منطقه محسوب می شود اما به دلیل نبود کارگاههای صنایع تبدیلی و کارخانه های ریسندگی وبافندگی، این محصول صادر می شود وبه صورت بومی کاربرد اندکی دارد.

پشم چینی گوسفندان اغلب بصورت دستی و با استفاده از ابزار بومی محلی بنام قیچی"دوکارد" انجام می شود. آقای عظیم شیروانی عضو شورای طایفه لبوموسی گفت: دو الی سه روز قبل از برچیدن پشم، گوسفندان را شسته و بعداقدام به چیدن پشم انها می شود۰ احمدمسلمی تاش فرمانده حوزه عشایری امام محمدباقر(ع)دراین رابطه خاطرنشان کرد؛ این مراسم درقالب اردوی جهادی یک روزه که  حکایت از تلاش و کارگروهی در بین عشایر به عنوان مولدان جامعه و بسیجیان سپاه عشایر فارس انجام گرفته است. وی همچنین افزود؛ ما به عنوان خادمی ازسپاه عشایراستان فارس، وظیفه خودمیدانیم قدمی هرچندکوچک باتوجه به همکاری و همبستگی که بین سپاه وعشایر هست برداریم.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

حدیث هفته

با آمرزش خواهی و استغفار خود را معطر کنید تا بوی گناه شما را رسوا نکند.

امالی طوسی ص۳۷۲