این مطلب ۲۰۳۵ بار خوانده شده
در راستای اجرای یادواره شهدای عشایر استان لرستان و کنگره ملی ده هزار شهید عشایر کشور برگزار شد :

جشنواره فرهنگی ، ورزشی ، عشایری و روستایی

مراد خورشیدوند : در راستای اجرای یادواره شهدای عشایر استان لرستان و کنگره ملی ده هزار شهید عشایر کشور جشنواره فرهنگی ، ورزشی ، عشایری و روستایی در منطقه عشایری طایی چمشک در دو بخش زنان و مردان با حضور گسترده عشایر برگزار گردید.

"مراد خورشیدوند" فرمانده ناحیه بسیج عشایری لرستان در گفتگو با خبرنگار بسیج عشایری اظهار داشت : در راستای اجرای یادواره شهدای عشایر استان لرستان و کنگره ملی ده هزار شهید عشایر کشور جشنواره فرهنگی ، ورزشی ، عشایری و روستایی در منطقه عشایری طایی چمشک در دو بخش زنان و مردان با حضور گسترده عشایر برگزار گردید.

وی خاطرنشان کرد : بازی‌های بومی و محلی علا رغم اینکه از سادگی خاصی برخوردار است اما دارای درون‌مایه‌ای قوی و پرمحتوا بوده و نقش بسیار تأثیرگذاری در فرهنگ استان لرستان دارد و به‌عنوان یک سرمایه فرهنگی باید به این بازی‌ها نگاه کرد.

فرمانده سپاه ناحیه بسیج عشایری لرستان عنوان کرد: بازی‌های بومی و محلی چون کار گروهی است و افراد مشارکت دارند سبب ایجاد نشاط اجتماعی می‌شود؛ دربازی‌های بومی و محلی همه برای رسیدن به یک هدف مشترک  تلاش می‌کنند و احترام متقابل به همدیگر را دربازی‌های بومی و محلی می‌بینیم.

خورشیدوند افزود: بازی‌های بومی و محلی از دو جنبه دارای اهمیت است، بیانگر خرده‌فرهنگ‌ها، آداب‌ورسوم و مناسباتی است که در بین پیشینیان بوده و ضرورت احصا این بازی‌ها برای ما از این نظر اهمیت دارد که از نسلی به نسل دیگر منتقل شود، اهمیت دیگر بازهای بومی و حلی بحث تحرک و نشاط اجتماعی است.

وی بیان کرد: تعاملات اجتماعی در این بازی‌ها نهفته است و به‌نوعی این رفتارهای  مثبت اجتماعی تقویت می‌شود؛ زنان عشایری و روستایی بسیار زحمت‌کش و کم‌توقع هستند، مسئولیت‌های بسیار سنگینی دارند و در تحکیم بنیان خانواده نقش اساسی را دارند.

خورشیدوند با بیان اینکه زنان روستایی و عشایر در اوقات فراغت نیز تولیداتی دارند که می‌توان به صنایع‌دستی و فرش‌بافی اشاره کرد گفت: جشنواره‌های فرهنگی و ورزشی  که به مناسبت‌های مختلف برگزار می‌شود سبب تشویق زنان به کار گروهی، ورزش و تحرک بدنی می‌شوند که این انتظار می‌رود مسئولان توجه و اهتمام ویژه‌ای در این زمینه داشته باشند.

وی تاکید کرد: در پایان این جشنواره به تیم های برتر جوایزی اهدا گردید.

 

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

حدیث هفته

با آمرزش خواهی و استغفار خود را معطر کنید تا بوی گناه شما را رسوا نکند.

امالی طوسی ص۳۷۲