نخستین جلسه هماهنگی کنگره 10هزار شهید جامعه عشایری کشور در شهرکرد

د, 11/25/1400 - 14:21
نخستین جلسه هماهنگی کنگره 10هزار شهید جامعه عشایری کشور در شهرکرد
نخستین جلسه هماهنگی کنگره 10هزار شهید جامعه عشایری کشور
نخستین جلسه هماهنگی کنگره 10هزار شهید جامعه عشایری کشور در ش

به گزارش خبرگزاری بسیج از استان چهارمحال و بختیاری؛ بعدازظهر امروز یکشنبه 24 بهمن ماه 1400 نخستین جلسه هماهنگی برگزاری کنگره ملی 10هزار شهید جامعه عشایری کشور به میزبانی بام ایران در سالن جلسات شهید مردانی استانداری چهارمحال و بختیاری در قالب شورای فرهنگ ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برگزار شد.

مسئول سازمان بسیج عشایری کشور در این جلسه گفت: این یادواره شهدا با سه رویکرد اجتماعی و فرهنگی، خدمات رسانی و محرومیت‌زدایی و کمک مومنانه و تقویت وحدت اقوام و مذاهب در استان چهارمحال و بختیاری ، برگزار می‌شود.

سرهنگ پاسدار احمد سعیدی با اشاره به نقش عشایر در پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی، تقدیم 10هزار شهید در طول هشت سال دفاع مقدس و تأمین امنیت پایدار در مرزها را گوشه ای از ایستادگی آنان برابر دشمن و دفاع از کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی و برگ زرینی در تاریخ انقلاب دانست.

 مسول بسیج عشایری کشور، حضور عشایر در 59درصد از مساحت کشور را یادآوری کرد و افزود:  با توجه به تحریم و فشار حداکثری دشمنان در زمینه جنگ اقتصادی، عشایر در تامین امنیت غذایی با تولید ۴۶ درصد گوشت قرمز و تولید ۳۵ درصد صنایع دستی کشور در برابر این جنگ نیز نقش آفرین بودند.

سعیدی، روند برنامه ریزی برای برگزاری کنگره ملی 10هزار شهید جامعه عشایری را تشریح کرد و گفت: برای برگزاری نخستین کنگره ملی بزرگداشت ۱۰ هزار شهید جامعه عشایری به عنوان یک رخداد بزرگ فرهنگی، از سال ۹۸ در کشور آغاز و تاکنون ۱۸ یادواره شهید جامعه عشایری استانی و دو هزار یادواره پایگاهی در سطح کشور برگزار شده است .

این مقام مسئول، تصریح کرد: تدوین ۲۰ عنوان کتاب از شهدای شاخص جامعه عشایری، راه‌اندازی سایت شهدای ایل عشایر با هدف ثبت آثار شهدای عشایر، فراخوان مقاله نویسی، تهیه ۶ مستند برای تبیین نقش عشایر در دفاع مقدس، دیدار و سرکشی از خانواده شهدای عشایر به عنوان برنامه‌های شاخص برای برگزاری این کنگره بوده که در این راستا از سال ۹۸ تاکنون  از ۹۰ درصد خانواده شهدای جامعه عشایری کشور سرکشی بعمل آمده است.

سعیدی ادامه داد: در راستای برگزاری کنگره ملی 10هزار شهید جامعه عشایری کشور، بانک اطلاعاتی شهدای جامعه عشایری تهیه شده، در حالی که قبل از سال ۹۸ حدود چهار هزار شهید جامعه عشایری شناسایی و در بانک اطلاعاتی ثبت شده بود.

این  مقام مسئول، علاوه بر رویکرد فرهنگی برای کنگره ملی شهدای جامعه عشایری، محرومیت زدایی وخدمت رسانی را از دیگر رویکردهای این کنگره ملی براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر مسأله محور بودن کنگره های شهدا دانست.

سعیدی، گوشه ای از خدمت رسانی به جامعه عشایری در ۲ سال گذشته از آغاز روند کنگره ملی شهدای جامعه عشایری را برشمرد و گفت: رسیدگی به مشکلات بهداشتی، آبرسانی، ساخت غسالخانه، منبع آب و لوله کشی، ساخت حسینیه و مسجد، ساخت خانه برای مددجویان، واکسیناسیون بیش از500هزار رإس دام، رسیدگی به مشکلات درمانی و بهداشتی جامعه عشایر ، اهدای بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ سری جهیزیه و توزیع ۲۰۰ هزار بسته معیشتی بین جامعه عشایری از اقدامات انجام شده است.

این مقام مسئول همچنین افزود: عشایر نیز بیش از ۳۰ هزار راس دام سبک را برای کمک به نیازمندان در این مدت  نذر کردند.

سعیدی تإکید کرد: تقویت وحدت اقوام و مذاهب از دیگر رویکردهای این کنگره ملی است تا از ایجاد شکاف بین اقوام و طوایف که یکی از دسیسه‌های دشمن است جلوگیری شود.

به گفته این مقام مسئول؛ فعال شدن ستاد برگزاری کنگره در استان  واستفاده از همه ظرفیت‌ها با تشکیل کمیته‌های مختلف، مشارکت همه افراد و دستگاه‌های متولی و خیران و ظرفیت مردمی، تشکیل قرارگاه رسانه‌ای و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی، از الزامات برگزاری این کنگره ملی است.

وی همچنین به برگزاری برنامه شب شعر، یادواره شهدای مدافع حرم، شب‌های آفتابی، یادواره شهدای عشایر دانش‌آموز، فرهنگی و زنان عشایر اشاره کرد و گفت: یادواره شهدای دانش‌آموز و فرهنگی به میزبانی استان فارس و یادواره شهدای زنان عشایر  به میزبانی استان لرستان برگزار می‌شود.

به گفته وی، یادواره شهدای مدافع حرم و  شب شعر نیز در آستانه برگزاری کنگره ملی شهدا در چهارمحال و بختیاری برگزار خواهد شد.

سعیدی خاطرنشان کرد: جامعه عشایری ۳۳۲ شهید زن، ۸۵۰ شهید دانش‌‍ آموز، ۱۷۳ شهید فرهنگی،  ۵۳ شهید مدافع حرم در سطح کشور را تقدیم نظام اسلامی کرده است.

فرمانده سپاه حضرت قمربنی هاشم علیه السلام  هم در این جلسه از تشکیل ۲۴ کمیته ویژه برگزاری کنگره ملی ۱۰ هزار شهید عشایری در استان چهارمحال و بختیاری  خبر داد.

سردار علی محمد اکبری، خاطرنشان کرد: ۲۹ اردیبهشت ماه برای آغاز این کنگره پیش بینی شده و به منظور برگزاری کنگره ملی شهدا عشایری ۱۰ هزار خدمت محرومیت زدایی در حال انجام می باشد.

نخستین جلسه هماهنگی کنگره 10هزار شهید جامعه عشایری کشور
نخستین جلسه هماهنگی کنگره 10هزار شهید جامعه عشایری کشور
نخستین جلسه هماهنگی کنگره 10هزار شهید جامعه عشایری کشور
نخستین جلسه هماهنگی کنگره 10هزار شهید جامعه عشایری کشور